do not follow here
Enceladus < LIVING fUTURE

Saturn podle vědců NASA deformuje gravitační silou měsíc Enceladus a vytváří na něm vodní gejzíry

Malý měsíc Enceladus je podle vědců NASA deformován gravitační silou planety Saturn, která tak způsobuje vznik tepla a vodní gejzíry na jižním pólu měsíce. Na Lunar and Planetary Science Conference v Texasu to prezentoval tým vědců s výsledky své analýzy, která pracuje s daty z vesmírné sondy Cassini z let 2005 až do současnosti.



O zřejmé tektonické aktivitě na Enceladu věděli vědci už v 80. letech, kdy kolem Saturnu proletěla vesmírná sonda Voyager 2. Malé množství kráterů naznačovalo relativně mladý povrch, a stovky kilometrů dlouhé lomy v ledu, který povrch tvoří, napovídaly o nějaké aktivitě v nitru měsíce. Další pozorování musela počkat až do roku 2004, kdy k Saturnu přiletěla vesmírná sonda Cassini.

Už v roce 2005 objevili vědci NASA na snímcích jižního pólu Enceladu překvapení, aktivní gejzíry. Analýzou zjistili, že materiál, který z Enceladu s velmi nízkou gravitací uniká do vesmíru, je tvořen zmrzlými vodními parami a hydrokarbony jako je etan, propan nebo acetylen. Trhliny v ledu na jižním pólu byly nazvány Tiger stripes (tygří pruhy) a dosahují délky až 200 kilometrů, hloubky kolem kilometru.

Gravitační vliv Saturnu se předpokládal za příčinu celého procesu, doposud však neexistovaly jasné důkazy o tom, že to tak skutečně je. Tým vědců teď ale prezentuje výsledky své práce, při které zkoumali snímky z různých průletů sondy Cassini kolem Enceladu. Na nich našli důkazy o tom, že největší tlaky, které pukliny v povrchu roztahují nastávají po největším přiblížení k Saturnu. Mezi dalšími nálezy je také pohyb ledových desek podél trhlin, což je na Enceladu poměrně častý jev při jeho obíhání planety Saturn.

Nálezy vesmírné sondy Cassini také naznačují, že se pod ledovým povrchem Enceladu ukrývá obrovský oceán. Jen tak by se mohla tektonická aktivita projevovat, způsobem kterým ji vědci pozorují.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Enceladus

Načítám stránku...
x zrušit