do not follow here
Fyzika < LIVING fUTURE

Francouzští vědci představují koncept termálního štítu, založený na výzkumu neviditelnosti

Nedávné pokroky při snaze udělat objekty neviditelnými vedly Sebastiena Guenneau z University of Aix-Marseille a CRNS (Centre National de la Recherche Scientifique) k nápady vyzkoušet něco podobného s tepelnou energií. A podařilo se a na dvourozměrném modelu se jeho týmu podařilo vytvořit tepelný štít, který objekty uvnitř ochrání před vlivem tepla z vnějšku. Tento výzkum by mohl výrazně ovlivnit výpočetní elektroniku, výrobu solární energie nebo cestování do vesmíru a zpět na Zemi.



Za využití metamateriálů se vědcům podařilo vytvořit u malých objektů tzv. plášť neviditelnosti, kdy světlo neviditelný objekt obtéká, což zabrání pozorovateli z určitého úhlu objekt vidět. Dosavadní úspěchy však byly dosaženy pouze s vlněním - elektromagnetickým (světlo, mikrovlny), tlakovým (zvuk), seismickým nebo hydrodynamickým. Teplo představuje zcela jinou výzvu, nejde totiž o vlnění, teplo se v podstatě rozptyluje ve svém okolí, když se tepelný zdroj dostane do chladného prostředí snižuje se jeho teplota, zatímco prostředí se otepluje.

Bylo tedy nutné pracovat s odlišnou matematikou i fyzikou, při aplikaci matematiky transformační optiky na výpočty termální difúze však zjistili, že by jejich nápad mohl skutečně fungovat. Zatím však pouze ve dvourozměrném prostoru. Výzkum je zatím pouze na počátku a Guenneaův tým pracuje dál, jejich dalším milníkem by měla být výroba fungujícího prototypu, který by mohl být využitý pro chlazení mikroelektrických součástek.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Fyzika

Načítám stránku...
x zrušit