do not follow here
Dragon < LIVING fUTURE

Vesmírná loď Dragon odstartuje novou éru letů do vesmíru už na konci dubna

Už za pouhé dva týdny by mohla začít nová fáze pro vesmírnou dopravu, lety na oběžnou dráhu se soukromými vesmírnými loděmi. Tím prvním průkopníkem bude Dragon, vesmírná loď kalifornské společnosti SpaceX, která bude prvním soukromým plavidlem, které zakotví u Mezinárodní vesmírné stanice. Už několikrát odložený a pozměněný start rakety Falcon 9 s Dragonem na své špičce je tentokrát naplánovaný na 30. dubna a podle NASA i SpaceX nic nebrání začátku mise Dragon C2 (COTS Demo Flight 2).Dragon vyletí na do vesmíru už podruhé, poprvé to bylo na podzim 2010, kdy se kapsle pouze "podívala" na oběžnou dráhu, obletěla Zemi a úspěšně spadla do moře. Původní podoba následné mise byla zcela odlišná od té stávající. Vesmírná loď Dragon měla na své druhé misi na oběžné dráze kolem ISS pouze proletět a provést několik manévrů před návratem na Zemi, kotvení u orbitální stanice mělo přijít až v následujícím letu. 

SpaceX a NASA se ale dohodli na změně tohoto plánu a obě mise spojili do jediné. Jakmile se Dragon přiblíží k ISS, pokusí se s komplexem navázat komunikaci, pokud se to zdaří, má SpaceX povolení pokračovat v misi Dragon C2. Následovat by mělo přiblížení na dosah robotického ramene stanice Canadarm2, které kapsli zachytí a ukotví na modul Harmony.

Dragon nepoletí ke stanici s prázdnou, doveze astronautům asi půl tuny zásob jako jsou potraviny, voda nebo vzduch. S o něco větším nákladem se potom vrátí zpět na Zemi, na rozdíl od evropské automatické lodi ATV ale neshoří v atmosféře, ale přistane v Pacifickém oceánu. Vzhledem k tomu, že se jedná stále pouze o testovací let, náklad bude v obou případech postradatelný.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Dragon

tag icon
Další články z kategorie
Dragon
Načítám stránku...
x zrušit