do not follow here
Dragon < LIVING fUTURE

Dragon má povolení se přiblížit k vesmírné stanici

Mise Dragon C2 probíhá i dnes hladce a bezproblémově. Společnost SpaceX dnes dostala povolení se s automatickou lodí přiblížit přes magickou hranici 200 metrů, která tvoří ochrannou zónu kolem stanice. Dragon se přiblíží na 150 metrů, kde provede další manévry a testy, teprve potom bude moci na další metu, 30 metrů od stanice.Plánovaný čas zachycení Dragonu ramenem stanice je 15:56.

Vesmírná kapsle se zásobami operovaná společností SpaceX se včera po úterním startu přiblížila k Mezinárodní vesmírné stanici. Zde potom provedla několik předváděcích manévrů s nimiž otestovala navigaci, pohon a komunikaci. Následovat by mělo finální spojení s orbitálním komplexem během pátečního odpoledne.

Během čtvrtku se Dragonu s půltunovým nákladem podařilo přiblížit k ISS a provést sadu testovacích manévrů, které mají prokázat jeho dostatečné fungování jeho systémů pro přiblížení ke 100 miliardové stanici. Kapsle se tak přiblížila na asi 2,5 kilometru a proletěla pod stanicí, tento průlet potvrdili také astronauti na palubě komplexu, kterým se rovněž podařilo spojit se s Dragonem a zapnout na dálku jeho reflektor.

Samotné ukotvení k ISS by mělo proběhnout v pátek odpoledne. Na rozdíl od evropského ATV ale nedoletí Dragon automaticky až ke stanici, ale pouze asi 10 metrů od ní, kde jej astronaut Petit zachytí s pomocí kanadského robotického ramene (podobným způsobem kotví u ISS také japonský nákladní modul HTV). Následně bude Dragon ukotven na jednom z portů na straně přivrácené k Zemi.

Na konci měsíce se Dragon od ISS opět odpoutá a vrátí se zpátky na Zemi. Další odlišností od evropského ATV je, že Dragon neshoří v atmosféře, ale doveze materiál k opravě a dokončené experimenty vědcům na povrchu, přistane totiž u kalifornského pobřeží v Pacifiku.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Dragon

tag icon
Další články z kategorie
Dragon
Načítám stránku...
x zrušit