do not follow here
Venuše < LIVING fUTURE

Hned několik vesmírných teleskopů se připravuje na poslední přechod Venuše v tomto století

Přechod Venuše před Sluncem, který nastane zítra ráno, je na následujících 105 let poslední. Nenechte si jej tedy ujít, můžete ho vidět i vy, jen nezapomeňte na ochranu očí. Přechod začne ve středu devět minut po půlnoci a potrvá téměř 7 hodin. Tento úkaz bude možné pozorovat takřka z celého světa a také z oběžné dráhy, kde se na tuto událost připravuje hned několik teleskopů.Venus Express (ESA) - pro jedinou družici, která se aktuálně nachází na oběžné dráze Venuše, nebude přechod pozorovatelný pouze ze Země ničím významným, přesto při této událost využije slunečních paprsků k prozkoumání atmosféry planety. Výsledky potom budou porovnány s pozorováními dalších teleskopů od Země, které budou díky přechodu pořízeny ve stejnou dobu.

Proba-2 (ESA) - evropský mikrosatelit bude z oběžné dráhy Země pozorovat atmosféru podobně jako Venus Express a následně budou získaná měření obou družic porovnána. Vědci se zaměří na pokles záření Slunce v důsledku zakrytí části jeho disku Venuší, podobná technika je využívána při hledání exoplanet.

Hinode (JAXA) - Japonský teleskop na nízké oběžné dráze Země bude přechod pozorovat v ultrafialovém, rentgenovém i viditelném spektru. Speciálně se zaměří také na pokles slunečního záření ale také na další fenomény jako je propojení černého disku Venuše při přiblížení se okraji slunečního disku, nebo oblouk, který se objeví při prvních a posledních minutách přechodu.

SOHO (NASA, ESA) - Solární teleskop SOHO bohužel není v pozici, aby mohl přechod Venuše přímo pozorovat, na rozdíl od ostatních družic může ale planetu sledovat několik dní před přiblížením ke Slunci a několik dní po přechodu.

Hubblův teleskop (NASA, ESA) - Ani Hubble nebude přímo pozorovat Slunce, naopak zaměří svůj objektiv na Měsíc. Na přirozený satelit Země dopadá sluneční světlo a jeho část projde atmosférou Venuše, astronomové jeho analýzou chtějí vyzkoušet techniky, které by šly využít při analýze atmosfér exoplanet.

SDO (NASA) - Solární observatoř SDO se při svém přímém pozorování přechodu zaměří na atmosféru Venuše. Vědci doufají že extrémně ultrafialové detektory SDO pomohou odhalit proč je atmosféra Venuše v tomto spektru částečně průhledná.

RHESSI (NASA) - Deset let sloužící solární družice překalibruje své přístroje, aby mohla zpřesnit měření rozměrů Slunce.

Živé vysílání NASA

Video streaming by Ustream
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více informací o přechodu Venuše

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Venuše

tag icon
Další články z kategorie
Venuše
Načítám stránku...
x zrušit