Detektor kosmického záření AMS-02 slaví své první narozeniny ve vesmíru

AMS-02 je speciálně vyvinutý detektor kosmického záření, který je upevněný vně komplexu ISS. Na oběžnou dráhu vyletěl loni na palubě raketoplánu Endeavour a od své instalace zaznamenal už přes 17 miliard detekcí.

AMS-2

AMS-2 alfa magnetický spektrometr byl nainstalován na Mezinárodní vesmírnou stanici 19. května 2011 při misi STS-134 raketoplánu Endeavour.Mezi významné úspěchy za poslední rok operací AMS-02 patří detekce elektronu s energií přesahující 1 TeV (teraelektronvolt) a pozitronů s energiemi přes 200 GeV. Při běžném provozu detekuje AMS-02 kolem tisícovky událostí za sekundu, generovaná data jsou následně analyzována v CERNu.

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie AMS

Astronauti během několika výstupů do volného vesmíru opravili detektor kosmického záření AMS-02

28. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Astronauti na ISS při čtvrtém výstupu do volného vesmíru opravili zařízení Alpha Magnetic Spectrometer (AMS-02) a prodloužili tak jeho životnost. Tomuto unikátnímu zařízení, které zkoumá kosmické zařízení z vnějšku ISS, přestala fungovat zařízení na chlazení a hrozilo tak, že brzy doslouží. Zařízení nebylo designované pro podobné zásahy přímo ve vesmíru, bylo proto nejprve potřeba vyvinout zcela nové postupy a také nástroje.

Loď Cygnus na ISS dovezla vybavení, které bude použito při opravě detektoru kosmického záření AMS-2

4. 11. 2019 (novější než zobrazený článek)

Čínská sonda měřící kosmické záření potvrzuje existenci tajemného signálu, mohlo by jít o temnou hmotu

5. 12. 2017 (novější než zobrazený článek)

Čínská orbitální sonda DAMPE (Dark Matter Particle Explorer, nebo také Wukong) je ve vesmíru už dva roky a měří signály z kosmického záření. Podle studie publikované v listopadu ve vědeckém magazínu Nature skupinou čínských, švýcarských a italských vědců se sondě podařilo replikovat již dřívější měření, které by mohlo indikovat rozpad částic temné hmoty. Nejde však zdaleka o důkaz její existence, spíš jen o náznak, který si vědci zatím neumí vysvětlit.

celý článek

Výzkumné zařízení AMS-2 bylo nainstalováno na ISS, začíná nová éra zkoumání vesmíru

23. 5. 2011

Úkolem alfa magnetického spektrometru AMS-2 je zkoumat objekty v hlubokém vesmíru prostřednictvím důkladné analýzy subatomárních částic, které procházejí magnetickým polem a několika různými detektory. Na jeho vývoji se podílelo šest stovek vědců ze 16 zemí a vedených laureátem nobelovy ceny za fyziku z roku 1976, Samuelem C. C. Tingem.

celý článek

Raketoplán Endeavour v dubnu dopraví na ISS částicový detektor AMS, bude hledat antihmotu

21. 3. 2011

Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) je složen ze silných magnetů, s jejichž pomocí má dvou tunový přístroj detekovat kosmické záření. Cílem AMS není částice kosmického záření zachytit, ale důkladně analyzovat, vědce zajímá jejich náboj, rychlost, energetické hodnoty, ale také jejich původ. Přístroj bude na trvalo umístěn na ISS, kde bude dlouhodobě zaznamenávat hodnoty a hledat antihmotu a temnou hmotu ve vesmíru.

celý článek