do not follow here
Voyager < LIVING fUTURE

Voyager 1 se blíží hranici sluneční soustavy, sonda už cítí mezihvězdný prostor za dveřmi

Už téměř 35 let se vesmírná sonda Voyager 1 blíží k hranici sluneční soustavy a vědci s NASA doufají, že ji již brzy překročí. Tento moment se podle nich opět přiblížil, alespoň to naznačují měření sondy, která zaznamenávají nárůst v detekci kosmického záření.



Samotná hranice je tvořena okrajem heliosféry, magnetické bubliny kolem slunce, která nedovolí energetickým částicím z mezihvězdného prostoru vstoupit mezi planety našeho solárního systému. Vesmírná sonda Voyager tyto částice, které tvoří kosmické záření, pozoruje protože tím vědcům pomáhá najít hranici heliosféry a začátek mezihvězdného prostoru.

Od ledna 2009 do ledna 2012 postupně narůstala intenzita mezihvězdného kosmického záření a stopla o asi 25 %. Nicméně od května 2012 pozorují vědci výrazně silnější nárůst kosmického záření, který indikuje přiblížení se samotné hranici. 

Voyager 1 se teď nachází zhruba 18 miliard kilometrů od Země a je nejvzdálenějším lidmi vyrobeným objektem ve vesmíru. Vědci z NASA doufají, že se Voyager 1 stane prvním velvyslancem lidstva v mezihvězdném prostoru.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Voyager

tag icon
Další články z kategorie
Voyager
Načítám stránku...
x zrušit