do not follow here
ATV < LIVING fUTURE

Evropská společnost Astrium zhodnotí pro ESA dvě možné evoluce pro nákladní loď ATV

Astrium je dceřinná společnost koncernu EADS (European Aeronautic Defence and Space Company) zabývající se vesmírným průmyslem. Pro Evropskou vesmírnou agenturu teď připraví dvě studie, které mají mít za cíl definovat dvě možné varianty vývoje automatické vesmírné lodi ATV, se kterou ESA zásobuje ISS.ATV je po dnes už vysloužilých raketoplánech největší lodí zásobující Mezinárodní vesmírnou stanici, ESA tak plní své závazky plynoucí z účasti na programu ISS. V rámci programu ATV je plánováno 5 lodí na jedno použití, pro které byly vyvinuty zcela nové technologie, mezi které patří navigace a automatické kotvení u stanice. Plánem ESA je tyto technologie, společně s know-how z vývoje modulu ISS Columbus, využít pro další vesmírné mise.

První variantou modifikovaného ATV je servisní modul pro vesmírnou loď Orion, kterou vyvíjí NASA. Při cestách Orionu (MPCV) k planetkám nebo na Mars by se servisní modul připojil k obytné vesmírné lodi a sloužil pro uskladnění životně důležitých zásob a případně může také disponovat vlastní pohonnou jednotkou. 

Předmětem druhé studie je rozvoj ATV k servisnímu plavidlu, které by na nízké oběžné dráze mohlo provádět hned několik misí najednou. Po zapracování modifikací by tak ATV mohlo obhospodařovávat a zásobovat různá zařízení a družice na oběžné dráze nebo například cílit na vesmírný odpad.

Obě studie by měly být hotové do konce letošního roku a Astrium za ně dostane 13 milionů eur. ESA má s následujícími dvěma misemi ATV splněny závazky plynoucí ze dohody států spolupracujících na programu ISS do roku 2017. Plánovaná životnost ISS je zatím do roku 2020, je ale možné, že bude ještě prodloužena.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ATV

tag icon
Další články z kategorie
ATV
Načítám stránku...
x zrušit