do not follow here
Magnetary < LIVING fUTURE

Astronomové objevili teprve druhý magnetar s nízkým vnějším magnetickým polem

Astronomům se s pomocí celého zástupu vesmírných i pozemních teleskopů loni podařilo objevit nový magnetar Swift J1822.3-1606. Doposud je známých pouze 23 exemplářů toho magnetického monstra, které vzniká při zániku extrémně masivní hvězdy. Swift J1822.3-1606 je však ještě výjimečnější, je totiž jedním z dvojice známých magnetarů s nízkým vnějším magnetickým polem.Magnetary jsou ve skutečnosti neutronové hvězdy, které jsou pozůstatkem jádra zaniklých hvězd. Přesto, že neutronové hvězdy dosahují poloměru pouhých pár desítek kilometrů, vyzařují obrovské množství energie, které pochází z nejhustější hmoty ve vesmíru vyjma černých děr. Magnetary jsou takové neutronové hvězdy, které disponují extrémně silným magnetickým polem, které je přeměňováno v elektromagnetickou radiaci ve formě rentgenového a gamma záření.

Swift J1822.3-1606 má, stejně jako dříve objevený SGR 0418+5279, vnitřní magnetické pole silnější než to vnější. K tomu navíc rotuje podobně jako pulzar, další druh neutronové hvězdy s rychlou rotací. 

Astronomům se hvězdu Swift J1822.3-1606 podařilo objevit pomocí teleskopu SWIFT (NASA), odkud pochází také její označení. Následně byl nový magnetar pozorován několik měsíců dalšími teleskopy NASA Rossi X-Ray Timing Explorer a Chandra X-ray Observatory, ke kterým se připojily také evropský XMM-Newton a japonský Suzaku. Sestavu doplnily ještě pozemní teleskopy Gran Telescopio Canarias a Green Bank Telescope.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Magnetary

tag icon
Další články z kategorie
Magnetary
Načítám stránku...
x zrušit