do not follow here
Fyzika < LIVING fUTURE

Výzkumníci se domnívají, že přirozeně vzniklé kvazikrystaly pochází z vesmíru

Kvazikrystal je pevná látka, jejíž atomy jsou uspořádané do charakteristických struktur odlišných od ostatních krystalů. Jedním z hlavních rozdílů oproti běžným krystalům je jejich symetrie, která se u ostatních typů nevyskytuje, často pětičetná nebo dokonce sedmičetná. Jejich první syntéza se podařila v roce 1982, objevují se však i ve volné přírodě, co stojí za jejich vznikem však není zcela zřejmé.V přírodě se kvazikrystaly vyskytují na dálném východě v Korjackém pohoří na sever od poloostrova Kamčatka. Expedice vedená výzkumníky Paulem J. Steinhardtem a Lucou Bindim měla za cíl zjistit jejich původ. Nové objevené krystaly se však nenachází v prostředí, kde by mohly vzniknout, přichází tak domněnka, že se do Korjackých hor dostaly odjinud, ale odkud?

Na místo, kde byly krystaly nalezeny, je zřejmě donesl ledovec před 15 tisíci lety, to však stále nevysvětluje jak vznikly, protože pro jejich zformování jsou zřejmě nutné extrémní podmínky. Analýza krystalů ukázala, že pochází z uhlíkového chondritu, meteoritu vzniklého při zrodu sluneční soustavy.

Zatím však není jasné za jakých podmínek a jakými procesy symetrické kvazikrystaly vznikly. Tým vědců hodlá jejich původ nadále zkoumat "zrovna teď jsme teprve na špičce ledovce", řekl Steinhardt.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Fyzika

Načítám stránku...
x zrušit