do not follow here
Země < LIVING fUTURE

NASA v srpnu vypustí dvě družice, které budou zkoumat radiaci v okolí Země

Mise Radiation Belt Storm Probes (RBSP) má naplánovaný start na 23. srpna 2012 a jejím cílem je prozkoumat Van Allenovy radiační pásy obklopující Zemi. Dvě sondy RSBP budou těmito pásy na své oběžné dráze prolétat a měřit nabité subatomární částice a ionty, které jsou zachycovány magnetickým polem Země a mají vliv na jak na robotické sondy tak na astronauty.Van Allenovy pásy má každá planeta s magnetickým polem, ve sluneční soustavě je má největší planeta Jupiter díky svému monstróznímu magnetickému poli a měsíci Io, který jej zásobuje ionty ze své sopečné činnosti. Magnetické pole Země vytváří dva radiační pásy, ve kterých jsou zachycovány nabité částice ze Slunce. Při zvýšené sluneční aktivitě se některé z těchto částic dostanou až do zemské atmosféry a vytváří polární záře.

Pro živou tkáň jsou beta radiace a vysokoenergetické protony ve Van Allenových pásech nebezpečné, protože mohou narušovat strukturu DNA. Stejně tak může mít pohyb v radiačních pásech vliv na robotické sondy, kterých se v této oblasti (400 - 50 000 kilometrů nad rovníkem) pohybuje velké množství. Vědci chtějí o této oblasti kolem Země vědět víc, dokonalejší znalosti o radiačních pásech jim pomohou předvídat vesmírné počasí na oběžné dráze, při přípravě pilotovaných misí na Měsíc a k lagrangeovým bodům, nebo při vývoji odolnějšího designu orbitálních družic.

Obě vesmírné sondy RBSP vyletí do vesmíru na jediné raketě Atlas V a jejich mise je plánovaná na dva roky. Budou kroužit po silně excentrické dráze, která je zavede do vnějšího i vnitřního pásu. Sondy jsou dvě, aby mohly porovnávat měření na stejném místě v různém čase.

Přístroje na palubách sond RBSP
  • Energetic Particle, Composition, and Thermal Plasma Instrument Suite(ECT)
  • Electric and Magnetic Field Instrument Suite and Integrated Science (EMFISIS)
  • Electric Field and Waves Instrument (EFW)
  • Radiation Belt Storm Probes Ion Composition Experiment (RBSPICE)
  • Relativistic Particle Spectrometer (RPS) from the National Reconnaissance Office
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Země

Načítám stránku...
x zrušit