
Kráter Gale byl pro robotický průzkum vybrán kvůli své geologické rozmanitosti, která by měla zprostředkovat náhled do minulosti planety. Rover Curiosity se už probudil po dlouhé cestě, vyzkoušel zda mu fungují všechny přístroje a mezitím vědci v NASA vymýšleli, kam jej pošlou jako první. Tou destinací je Glenelg, oblast vzdálená asi 400 metrů od místa přistání, kde se protínají tři různé geologické vrstvy.
A co bude Curiosity dělat až na místo určení dorazí? Čeká jej první vrtání do horniny na Marsu. Zkoumáním složení těchto hornin se vědci chtějí dozvědět kdy a v jakým množství (pokud vůbec) byla v kráteru kapalná voda. Kromě vrtání čeká Curiosity také první střelba laserem. Stožár, který se tyčí uprostřed roveru totiž obsahuje kromě kamer a dalších čidel také laser, kterým může Curiosity na dálku analyzovat horniny a zkoumat jejich složení. Poprvé bude tak silný laser použit na jiné planetě. Obětí laseru se stane kámen označený jako N165. Je vzdálený asi 3 metry a dosahuje zhruba 8 centimetrů. Curiosity do něj laserem udeří s energií 14 milijoulů 30x behem 10 sekund. Tato energie vypaří část horniny a z těchto výparů potom Curiosity provede spektrální analýzu, podle které určí, z čeho se kámen skládá.Kde se Curiosity nachází?
Snímek vlevo pochází z orbitální sondy MRO, a byl pořízen její kamerou s vysokým rozlišením HiRISE. Je na něm zachycen vnitřek kráteru Gale s roverem Curiosity v horní části. Barevně upravený snímek ukazuje jak rozmanité okolí rover kolem sebe má a napovídá, že se máme na co těšit jak v nadcházejících měsících bude asi tunové vozítko zkoumat každý jeho kout.