do not follow here
Galaxie < LIVING fUTURE

NASA hlásí objev doposud nejvzdálenější a nejstarší galaxie ve vesmíru

Hubblův teleskop se společně s dalším vesmírným teleskopem Spitzer zasloužil o objev tak vzdálené galaxie, že by mohlo jít o zatím nejvzdálenější pozorovaný objekt. Galaxie označená jako MACS 1149-JD se nachází ve vzdálenosti 13,2 miliard světelných let a její světlo pochází z doby, kdy byl vesmír starý pouhých 500 milionů let.Světlo, které na Zemi putovalo více než 13 miliard let proletělo na své cestě masivním kupou galaxií MACS J1149+2223, jejíž monstrózní gravitace světlo zakřivila jako čočka v dalekohledu. Díky tomuto efektu známému jako gravitační čočka (gravitational lensing), mohou astronomové zkoumat ty nejvzdálenější objekty, které se nachází tak daleko, že jejich světlo je příliš slabé pro běžná pozorování.

Hubblův teleskop zachytil světlo pocházející z galaxie MACS 1149-JD ve čtyřech různých částech elektromagnetického spektra (viditelné a infračervené). K těmto datům připojil další také infračervený teleskop Spitzer, který má schopnost zachytit elektromagnetické záření s většími vlnovými délkami.

Astronomové jsou nadšeni z každého objevu takto vzdálených objektů, protože pro ně znamená zdroj informací o stavu vesmíru v době, kdy existoval pouhých několik milionů let. V tomto období vznikaly první galaxie a mělo by docházet k tzv. reionizaci vesmíru, procesu, kdy začaly vznikat první atomy vodíku.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Galaxie

tag icon
Další články z kategorie
Galaxie
Načítám stránku...
x zrušit