do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Astronomové objevili nejsilnější magnetické pole kolem masivní hvězdy

Týmu astronomů pracujícímu s teleskopy Hobby-Eberly Telescope (HET) a Canada-France Hawaii Telescope (CFHT) se podařilo změřit sílu magnetického pole hvězdy NGC 1624-2 a objevili zatím největší magnetické pole v okolí masivní hvězdy. Hvězda NGC 1624-2 je dokonce desetkrát větší magnet než dosavadní držitel rekordu. Své výsledky prezentuje tým vedený astronomem Greggem Wadem ve vědeckém magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical SocietyGregg Wade upozorňuje, že existují hvězdy s ještě větším magnetickým polem - magnetary.  Magnetary jsou neutronové hvězdy s doslova monstrózním magnetickým polem, jsou ale od masivních hvězd natolik odlišné, že generování jejich magnetických polí je způsobeno zcela jinými procesy v jejich nitru.

Obří magnetické pole ovlivňuje život hvězdy od jejího vzniku až po zánik v obří explozi supernovy. Podle Wadea však není zatím příliš jasné, co za tímto magnetickým polem vlastní vězí. U magnetarů je to obří dynamo, které vytváří silné magnetické pole, pozorování NGC 1624-2 ale ukazuje, že hvězda rotuje velmi pomalu, kolem 160 dní (Slunce se kolem své osy otočí za 25 dní).

Astronomové chtějí hvězdu NGC 1624-2 nadále pozorovat a sbírat další cenné informace o tomto novém druhu hvězd. Rádi by zjistili více o vzniku a zániku těchto hvězd, o jejich vnitřních procesech a vlivu na jejich okolí. To vše je vede k hlavní a nejdůležitější otázce, jak magnetické pole masivních hvězd vzniká?
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit