do not follow here
ATV < LIVING fUTURE

Závada na ISS zabránila odpojení nákladní lodi ATV, k ISS se navíc blíží úlomky zničeného satelitu

Nákladní loď ATV-3 se v úterý měla podle plánu oddělit od Mezinárodní vesmírné stanice a s nákladem nepotřebných odpadků shořet v atmosféře Země. Kvůli závadě při komunikaci mezi ruským modulem Zvezda a evropským ATV se tak nestalo, příkaz k odloučení od komplexu zřejmě nedoputoval ze stanice až k řídící jednotce ATV a nákladní loď zůstává spojená s orbitálním komplexem. Tato situace však může nakonec pomoci snížit riziko pro posádku, které se nyní zvýšilo díky přibližujícímu se úlomku zničené ruské družice KOSMOS.Jde už o třetí loď ATV, která kotví u Mezinárodní vesmírné stanice, v předchozích případech se vysílal příkaz k odpojení nákladního modulu od stanice přes notebook uvnitř stanice. I tentokrát astronauti na palubě ISS na počítači zadali příkaz k odpojení, k ničemu však nedošlo. Řídící středisko celou operaci zrušilo a nyní se radí jak s touto chybou naložit, aby nebyly ohroženy životy posádky.

Ruští inženýři už od středy ví, co chybu způsobuje a jak ji obejít, letové středisko však rozhodlo o dalším posunutí odletu ATV-3 od ISS. Tím je teprve nedávné zachycení vesmírného smetí, které se ve čtvrtek přiblíží až příliš blízko k orbitálnímu komplexu, který momentálně obývá trojčlenná posádka expedice 33. ATV totiž v takových případech slouží jako přídavný motor ISS a svými tryskami může regulovat oběžnou dráhu celého komplexu.

Životy posádky nejsou podle NASA ani dalších z partnerů projektu v ohrožení, loď ATV zůstává zakotvená u ISS jen pro případ, že by byl nutný zážeh motorů ATV.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ATV

tag icon
Další články z kategorie
ATV
Načítám stránku...
x zrušit