do not follow here
SpaceX < LIVING fUTURE

Společnost SpaceX udělala první krok k plně recyklovatelné raketě, otestovala Grasshopper

21. září proběhl první test systému Grasshopper, který by měl posunout americkou společnost SpaceX o dalších několik kroků před ostatní společnosti i vlády angažující se ve vesmírném průmyslu. SpaceX totiž vyvíjí znovupoužitelnou raketu, která bude moci vynést náklad do vesmíru několikrát po sobě a navíc se sama vrátí na startovací rampu.Systém Grasshopper bude v budoucnu nainstalován na rakety Falcon 9 a Falcon Heavy, které si SpaceX také vyvíjí vlastními silami. Raketa Falcon 9 už je v běžném provozu a vynáší na oběžnou dráhu nákladní loď Dragon, Falcon Heavy je její těžší sestra, která je zatím ještě ve vývoji.

Systém Grasshopper bude namontován jak na první, tak na druhý stupeň rakety. První stupeň, se po oddělení sám pomocí trysek vrátí na startovací rampu, během pár minut od startu. Obdobně potom také druhý stupeň o něco později dorazí zpátky na místo startu. Ve vizi zakladatele SpaceX Elona Muska se počítá také s upravenou samotnou lodí Dragon, která nyní vozí na ISS zásoby, v budoucnu by ale měla dopravovat také lidskou posádku. Dragon bude také vybaven obdobným systémem, který mu umožní přistát s pomocí trysek, a to nejen na Zemi, ale také na jiných tělesech ve sluneční soustavě.

Test 21. září byl první z mnoha plánovaných. Systém Grasshopper byl namontován k prvnímu stupni rakety Falcon 9 a doslova poskočil ani ne dva metry do výšky a zase přistál. Nešlo tentokrát o výšku, ale o samotný zážeh. V následujících měsících chce SpaceX provést další test, kdy by rakety vyletěla do výšky až 30 metrů.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
SpaceX

Načítám stránku...
x zrušit