do not follow here
Antarktida < LIVING fUTURE

První vzorky odebrané z miliony let izolovaného antarktického jezera Vostok žádný život neobsahují

Ruská expedice odebrala první vzorky vody z Antarktického jezera Vostok, které se nachází pod čtyřkilometrovou vrstvou věčného ledu. Tento permafrost udělal z jezera velmi zajímavý cíl pro vědce, zaizoloval totiž tuto vodní masu od okolního světa na dlouhých 15 milionů let. Ruští vědci se k vodě ukryté pod ledem snaží už několik let ve velmi nehostinných podmínkách Ledového kontinentu provrtat a zjistit, co se dole skrývá. Vědci doufali, že objeví organismy, které se posledních 15 let vyvíjely odlišným způsobem od zbytku zeměkoule, nenašli ale vůbec nic. Zatím.



Podle studie publikované v časopise Nature však zatím nebyla analyzovaná voda přímo z jezera, ale kus ledu, který přimrzl k hloubícímu zařízení. Vědci totiž čelí velmi zásadnímu problému, snaží se zabránit kontaminaci miliony let izolované vody látkami používanými pro vrtání. Mezi jinými jde hlavně o petrolej, který je využíván pro lubrikaci jednotlivých součástí hloubícího zařízení. Při dosažení kapalné vody proto vědci snížili tlak ve vyvrtaném tunelu, aby zabránili látkám v kontaminaci jezera a naopak aby došlo k nasátí vody do vyhloubeného tunelu a jejímu zmrznutí, tento led teď budou ruští vědci zkoumat.

První výsledky ze samotné vrtačky nepřinesly nic zajímavého. Počet mikroorganismů ve vzorku je srovnatelný s jejich množstvím v čistém prostředí laboratoří, kde byla analýza prováděna. Navíc analýza zmrzlého ledu není to samé jako analýza kapalné vody, drtivá většina organismů je totiž při mrznutí vytlačena a v ledu se nevyskytují. Navíc jde o vzorek poměrně silně kontaminovaný, protože byl sejmut přímo z hlavně vrtačky.

A proč neodebrali vědci plnohodnotný nekontaminovaný vzorek, který by otázku existence izolovaného života v Antarktidě odpověděl jednoznačně? Jednak zatím neví jak a druhak jim to překazila blížící se Antarktická zima letos na jaře. S nadcházejícím létem na jižní polokouli se s koncem roku vědci vrací na základnu Vostok. Příští operací zřejmě bude odebrání vzorků čistého ledu, analýza kapalné vody zřejmě bude ještě muset počkat.

Jde tak trošku o trénink pro mnohem větší dobrodružství. Zkoumání obřího vodního oceánu, který se skrývá pod vrstvou ledu na Europě, jednom z měsíců planety Jupiter. Někteří vědci se domnívají, že v podobných podpovrchových oceánech by mohl existovat život. Na Antarktidě by mohly existovat celé kolonie živočichů žijící z energie, kterou by získaly z aktivních sopouchů na dně jezer, podobně jako je tomu v hlubokých oceánech jinde na Zemi.

Na další analýzu si ale budeme muset ještě počkat, a možná se jí dočkáme od někoho jiného než od Rusů. Vedle ruské stanice Vostok jsou totiž na Antarktidě dvě další místa, která by mohla otázku života v izolovaných jezerech zodpovědět. Jsou jimi jezero Ellsworth, které zkoumá britská expedice a Whillans Ice Stream, který je předmětem zkoumání převážně americké expedice.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Antarktida

tag icon
Další články z kategorie
Antarktida
Načítám stránku...
x zrušit