do not follow here
Betelgeuse < LIVING fUTURE

Nové snímky od Betelgeuse - nejbližší hvězdy, která se nachází na pokraji supernovy

Evropskému vesmírnému teleskopu Herschel se podařilo pořídit detailní snímky hvězdy Betelgeuse a jejího bezprostředního okolí. V tom astronomové pozorují obří oblouky hmoty, kterou hvězda zřejmě vymrštila při jedné z posledních fází existence masivní hvězdy před gigantickou explozí supernovy. Snímky ukazují také další prachové objekty v blízkosti hvězdy, ty však zřejmě nepochází přímo z Betelgeuse.Betelgeuse je oranžová hvězda v levém horním rohu souhvězdí Orion, jedná se o nejbližší známou hvězdu, jejíž existence se pravděpodobně chýlí ke konci a která by mohla explodovat jako supernova. Astronomy zaujala nejprve svou zářivostí, poté velikostí a v posledních letech také svým chováním, kdy neustále mění svůj objem a stále detailnější pozorování odhalují zatím nepozorované procesy těsně před zánikem hvězdy.

Poslední pozorování výkonným infračerveným teleskopem Herschel ukazují vlákna hmoty, která vytváří oblouky kolem hvězdy, jde o hmotu, která byla z Betelgeuse vyvrhnutá do okolí. Kromě oblouků ale astronomové pozorují také lineární vlákna, která by mohla náležet spíše do mezigalaktického prostoru, než ke hvězdě samotné. Mohlo by jít o hmotu, která kopíruje galaktické magnetické siločáry, nebo o rozsáhlejší oblast mezihvězdného prachu a plynů.

Podle astronomů by se oblouková vlákna a lineární vlákna mohla v "blízké době" srazit, vnější oblouk by se mohl s rovným vláknem srazit za 5000 let.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Betelgeuse

tag icon
Další články z kategorie
Betelgeuse
Načítám stránku...
x zrušit