do not follow here
Betelgeuse < LIVING fUTURE

Červený obr Betelgeuse byl ještě před 2 tisíci lety žlutý

Starodávná pozorování ukazují, že hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu byla ještě před 2 tisíci lety žluto-oranžová. Dnes se přitom jedná o výrazně červeného obra, který se postupně blíží k zániku v supernově. Astronomové vedení Ralphem Neuhäuserem analyzovali texty různých astronomů na světě napříč historií, aby zmapovali vývoj barvy této výjimečné hvězdy.Betelgeuse

Betelgeuse je druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Orionu a desátá nejjasnější hvězda na celé noční obloze. Jedná se o červeného veleobra, který je jednou z největších známých hvězd v naší galaxii. 

V této fázi hvězdného života dochází hvězdě palivo pro termojadernou fúzi a mění se její vnitřní procesy. To vše vede nezadržitelně k supernově - jedné z nejzářivějších explozí ve vesmíru.

A vše nasvědčuje tomu, že by právě hvězda Betelgeuse mohla explodovat brzy. Její nestabilita napovídá o blížícím se konci. Kdy to ale přesně přijde, nelze s jistotou předpovědět, k explozi by mohlo dojít klidně dnes, ale také za několik tisíc let. Nikdo totiž ještě nikdy nezkoumal hvězdu před supernovou. Astronomové tedy hvězdu bedlivě pozorují a všímají si sebemenších změn v jejím chování. 

100 př. n. l. - žlutá

Nejstarší indicie pochází z doby 100 let před naším letopočtem z Číny. Astronom Sima Qian tehdy popsal barvy nejjasnějších hvězd na noční obloze. Mezi typické zástupce bílých hvězd zařadil blízkou hvězdu Sirius, červené hvězdy reprezentovala Antares a typickým představitelem žlutých hvězd byla právě Betelgeuse.

Přelom letopočtu - žluto-oranžová

O sto let později popsal římský učenec Hyginus hvězdu Betelgeuse jako žluto-oranžovou, s barvou podobnou planetě Saturn. To vědcům poměrně přesně napovídá, jakou barvu mohla hvězda skutečně mít (za předpokladu neměnnosti barvy Saturnu).

16. století - červená

Nakonec podle prohlášení Tycha de Brahe ze 16. století už byla hvězda Betelgeuse červenější než Antares. Dnes je přitom barva hvězd Antares a Betelgeuse srovnatelná. Barevné změny u hvězdy Betelgeuse naznačují na hvězdu překotný vývoj. I v posledních letech astronomové hvězdu bedlivě pozorují a hledají sebemenší odchylky v jejím záření. Naposledy před 2 lety poklesl její jas o několik desítek procent. Způsobeno to bylo materiál, který hvězdy vyvrhla do svého okolí a který ji částečně zastínil.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Betelgeuse

tag icon
Další články z kategorie
Betelgeuse
Načítám stránku...
x zrušit