do not follow here
Betelgeuse < LIVING fUTURE

Při předloňském pohasnutí hvězdy Betelgeuse došlo k poklesu její teploty o 170 stupňů

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu mezi říjnem 2019 a březnem 2020 snížila významně svou zářivost. Podle nové studie publikované v magazínu Nature zároveň také poklesla teplota hvězdy. Vědecký tým vedený Sofyou Alexeevovou to vysvětluje tím, že se na povrchu hvězdy objevila obří skvrna, která pokles teploty zapříčinila. Už dříve byly nicméně publikovány studie, podle kterých došlo k poklesu zářivosti hvězdy v důsledku oblaku materiálu, který hvězda do svého okolí uvolnila.Betelgeuse

Betelgeuse je druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Orionu a desátá nejjasnější hvězda na celé noční obloze. Jedná se o červeného veleobra, který je jednou z největších známých hvězd v naší galaxii. 

V této fázi hvězdného života dochází hvězdě palivo pro termojadernou fúzi a mění se její vnitřní procesy. To vše vede nezadržitelně k supernově - jedné z nejzářivějších explozí ve vesmíru.

A vše nasvědčuje tomu, že by právě hvězda Betelgeuse mohla explodovat brzy. Její nestabilita napovídá o blížícím se konci. Kdy to ale přesně přijde, nelze s jistotou předpovědět, k explozi by mohlo dojít klidně dnes, ale také za několik tisíc let. Nikdo totiž ještě nikdy nezkoumal hvězdu před supernovou. Astronomové tedy hvězdu bedlivě pozorují a všímají si sebemenších změn v jejím chování. 

Snížená zářivost hvězdy vedla ke zvýšenému zájmu o Betelgeuse na přelomu let 2019 a 2020. Hvězda se nachází ve fázi, která předchází supernově, není však zřejmé, kdy by mohla nastat. Většina vědců se shoduje na tom, že samotný konec hvězdy je ještě daleko a pohasnutí se supernovou nesouvisí.Teorie 1: oblak prachu

Pozorování různými observatořemi včetně Hubblova vesmírného teleskopu naznačila existenci oblaku prachu, který hvězdu částečně zastínil.

Teorie 2: skvrna na povrchu

Podle další teorie mohl být pokles zářivosti způsoben tmavou skvrnou na povrchu hvězdy. To podporují také pozorování v submilimetrovém spektru.

Teorie 3: kombinace cyklů hvězdy

Další možnou příčinou by mohl být souběh několika cyklů hvězdy, při kterých hvězda pravidelně mění svou zářivost. V tomto případě by se jednalo o kombinaci cyklů o délce 5,9 let a 425 dní.

Teorie 4: supernova

A potom je zde také možnost, že pohasnutí hvězdy značí příchod supernovy. Nikdo přesně neví, co se s hvězdou děje těsně před její explozí, snížení zářivosti by mohl být jeden z procesů, které k explozi vedou. Vědci jsou si nicméně poměrně jistí, že Betelgeuse má ještě kolem 100 tisíc let, než k supernově dojde.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Betelgeuse 723.2 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Betelgeuse

tag icon
Další články z kategorie
Betelgeuse
Načítám stránku...
x zrušit