do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

Nová metoda pomůže změřit hmotnost výrazně většího množství černých děr

Dosavadní postupy při odhadování hmotnosti supermasivních černých děr výrazně limitovaly vědce v množství objektů, které takto bylo možné změřit. Nový postup, který pracuje s rychlostí pohybu molekul oxidu uhelnatého v akrečním disku černé díry, toto zřejmě brzy změní. Umožňuje totiž rozšířit řady kandidátů na supermasivní černé díry, u kterých bude možné změřit jejich gravitační vliv na disk hmoty kroužící kolem a zprostředkovaně také masu samotné černé díry.Supermasivní černé díry se nachází v centrech některých (možná všech) galaxií, jejich hmotnost však není jednoduché změřit. Za posledních 15 let se to podařilo u pouhých 60 objektů, ty ostatní jsou příliš daleko na určení jejich hmotnosti dosavadními postupy. 

S novými teleskopy jako je například ALMA nyní vědci dokáží zachytit stopy molekul oxidu uhelnatého a změřit jejich rychlost při oběhu středu galaxie, kde se černá díra nachází. Z této informace jsou potom schopni odvodit jakou masu objekt v centru má. Díky tomuto novému postupu budou astronomové moci zvážit tisícovky dalších supermasivních černých děr, který byly doteď mimo dosah.

Astrofyzikové doufají, že jim nová data pomohou zjistit více o evoluci galaxií a o tom jakou roli v nich hrají supermasivní černé díry v jejich centrech.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

tag icon
Další články z kategorie
Černé díry
Načítám stránku...
x zrušit