do not follow here
Meteory < LIVING fUTURE

Exploze meteoru nad Ruskem způsobila zranění téměř tisícovky lidí, žádní mrtví

V pátek ráno se nad ruským regionem Chelyabinsk objevila žhavá koule, která zmizela v oslepujícím záblesku následovaným silnou tlakovou vlnou, která způsobila řady škod a zranění. Událost byla zaznamenaná 200 kilometrů na sever i na jih, hlavní škody ale zůstaly omezené na epicentrum. Co se vlastně stalo není úplně jasné, odborníci však vylučují souvislost s blížící se planetkou 2012 DA14, která proletí kolem Země dnes večer.Expert NASA na planetky Don Yeomans považuje událost za bolid, který explodoval ve vzduchu při jeho pádu na Zem. Bolidy jsou velmi jasné meteory, které často ozáří úplně celou oblohu. Meteor, který explodoval v oblasti Chelyabinsk, mohl mít podle Yeomanse před svým vstupem do atmosféry rozměry několika metrů. Jak se řítil atmosférou, tak třením vzduchu postupně docházelo k zahřívání meteoru, který poté začal zářit a mohl tak připomenout obří tryskové letadlo při pohledu ze Země. Postupně však šlo zřetelně pozorovat jak se objekt rozpadá na menší kousky a několik desítek metrů nad Zemí se rozpadl úplně v zářivé explozi. 

Tlaková vlna následně podle Chelyabinských autorit zranila 985 lidí, z toho dva lidé z města Kopaysk vážně, 46 zraněných odpoledne na to stále zůstává v nemocnici. 

Kromě bolidu se objevila také jiná vysvětlení exploze, jednou z uvažovaných příčin je také blíže neurčená souvislost s planetkou 2012 DA14, která má dnes večer proletět rekordně blízko kolem Země. Tato planetka má však rozměry fotbalového hřiště a její srážka se Zemí by zřejmě byla devastující. Planetka 2012 DA14 proletí nad Indonésií v pátečních večerních hodinách.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Meteory

tag icon
Další články z kategorie
Meteory