Rover Curiosity vrtá do hornin na Marsu a zkoumá jejich složení zevnitř

Robotický rover Curiosity se pustil do další fáze geologického průzkumu Marsu, zkoumá složení hornin zevnitř, za pomocí vrtacího zařízení na svém robotickém rameni. Při vrtání 6,5 centimetrů do hloubky rudé horniny se objevila šedá hmota, kterou teď budou vědci v příštích týdnech analyzovat. Vědci z NASA také zároveň zkouší limity samotné sondy, která co chvíli provádí nějaký historicky první úkon, stejně jako toto první vrtání do kamene na Marsu za účelem posbírání vzorků k analýze.

Curiosity, stopy a Bradbury Landing

Curiosity, stopy a Bradbury Landing Panoramatický snímek z kamer Curiosity ukazuje první stopy roveru v kráteru Gale. Vpravo nahoře je vidět místo přistání Bradbury Landing, které je označeno odkrytou zeminou od přistávacích trysek.Curiosity se nachází v oblasti, kde kdysi dávno zřejmě tekla voda, naznačuje tomu složení hornin a jejich struktura. Přestože však pradávné existenci vody na Marsu nasvědčuje spousta faktů, definitivní důkaz stále neexistuje. Curiosity tak stále bádá a sbírá data z Marsu, která jsou potom na Zemi interpretována různými teoriemi.

Rover po vyhloubení díry o hloubce 6,4 centimetrů posbíral vzorky prachu, které při vrtání vznikly a přenesl je do hlavního těla sondy, kde budou analyzovány. Samotné vrtání označil John Grunsfeld, administrátor NASA pro projekt Mars Science Laboratory, za největší úspěch od přistání Curiosity za pomocí jeřábu poháněného tryskami.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Curiosity