Van Allenovy sondy objevily třetí radiační pás obklopující Zemi

Od jejich objevení před 50 lety se vědělo o existenci dvou radiačních pásů v okolí Země, ve kterých se shromažďují energeticky nabité částice pocházející vetšinou ze slunečních větrů. Nová pozorování dvojice Van Allenových sond, které loni NASA vypustila na oběžnou dráhu, teď ale ukazují existenci třetího pásu, o kterém se doposud nevědělo.

Van Allenovy radiační pásy kolem Země

Van Allenovy radiační pásy kolem Země Van Allenovy radiační pásy vytváří dva kruhy se zvýšenou radiací a výskytem nabitých částic kolem rovníku naší planety. O jejich objev se zasloužil James Van Allen, který se v 50. letech prosadil o zahrnutí přístrojů k měření radiace na oběžné dráze u sond Explorer 1 a 3.Pro dnešní civilizaci je znalost chování Van Allenových radiačních pásů nezbytností. Při zvýšené sluneční aktivitě totiž může dojít ke zvětšení velikosti pásů a jejich přiblížení se umělým satelitům kolem Země a řekněme, že nabité částice a elektrické obvody v družicích si příliš nerozumí. 

Zkoumání dynamiky okolí naší planety je důležité ať už kvůli vesmírnému počasí způsobovaným sluneční aktivitou, tak například kvůli pilotovaným letům do vesmíru. Van Allenovy sondy teď ukazují, že struktura těchto regionů se zvýšenou radiací je komplexnější, než se doposud myslelo.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Van Allenovy sondy