Van Allenovy sondy ukončily svou misi, při které studovaly pásy radiace obklopující Zemi

Planeta Země je obklopena dvěma pásy energetických částic známými jako Van Allenovy pásy. Od roku 2012 je studovala dvojice sond, které původně nesly označení Radiation Belt Storm Probes a teprve v průběhu mise dostaly jméno po objeviteli těchto pásů. I když byla jejich mise původně plánována na dva roky, sondy nakonec vydržely víc než třikrát déle. Jejich palivo však v posledních měsících došlo a jejich práce tak končí, v následujících letech shoří v atmosféře Země.

Van Allenovy sondy, trajektorie

Van Allenovy sondy, trajektorieRadiační pásy existují, protože energetické částice slunečního větru a kosmické záření je zachyceno magnetickým polem Země. Nebezpečné částice tedy nedorazí na povrch planety, jejich existence však může ohrozit vesmírné sondy nebo astronauty, kteří by jimi prolétali. Bylo tedy potřeba zjistit více o jejich intenzitě a případné proměnlivosti. A právě to byl úkol Van Allenových sond.

Mezi výsledky mise lze zařadit objev třetího radiačního pásu, který se dočasně objevuje při zvýšené sluneční aktivitě. 

Dvojici sond však postupně došlo palivo a tak byly deaktivovány. Mise sondy A byla ukončena už v červenci a sonda B byla deaktivována 18. října. Aktuální oběžná dráha sond je postupně zavede zpět k Zemi, v jejíž atmosféře za 15 let shoří.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie
Van Allenovy Sondy

Van Allenovy sondy objevily třetí radiační pás obklopující Zemi

Od jejich objevení před 50 lety se vědělo o existenci dvou radiačních pásů v okolí Země, ve kterých se shromažďují energeticky nabité částice pocházející vetšinou ze slunečních větrů. Nová pozorování dvojice Van Allenových sond, které loni NASA vypustila na oběžnou dráhu, teď ale ukazují existenci třetího pásu, o kterém se doposud nevědělo.

celý článek

NASA přejmenovala dvojici sond na oběžné dráze na počest Jamese Van Allena

NASA přejmenovala dvě aktivní identické sondy doposud označované jako RBSP (Radiation Belt Storm Probes) na Van Allen Probes. Úkolem Van Allenových sond je zkoumání radiačních pásů obepínajících Zemi, které vznikají díky magnetickému poli naší planety. Tyto pásy objevil James Van Allen, a jsou také označovány jako Van Allenovy pásy.

celý článek

Dvojice vesmírných sond RBSP je na cestě do Van Allenových radiačních pásů

Po čtvrtečním úspěšném startu je dvojice sond na oběžné dráze Země a je na své cestě na vyšší oběžnou dráhu, kde se radiační pásy nacházejí. Do vesmíru vynesla sondy RBSP raketa Atlas V z mysu Canaveral na Floridě.

celý článek

NASA posouvá start mise RBSP, která má zkoumat Van Allenovy pásy, na pátek

Start rakety Atlas V s dvojicí vesmírných sond RBSP byl v neděli odložen z původního termínu ve čtvrtek 23. srpna na pátek. Příčinou je preventivní kontrola motorů RD-180, které pohánějí raketu Atlas. Za všechno může anomálie, která byla nalezena u motoru jiné rakety Atlas, a den navíc má sloužit k tomu, aby bylo s jistotou jasné, že se anomálie nevyskytuje i u právě připravované rakety.

celý článek