Vesmírná sonda Aquarius poskytuje animaci proměnlivé salinity oceánů

NASA zveřejnila animaci znázorňující měnící se salinitu oceánů a moří v průběhu jednoho roku. Data pochází z argentinské vědecké družice SAC-D (Satelite de Aplicaciones Cientificas-D), která je známá také pod názvem svého primárního instrumentu Aquarius, který pro misi dodala NASA.

SAC-D, argentinská družice

SAC-D, argentinská družice na její palubě jsou vědecké přístroje pro pozorování Země z několika států.Animace ukazuje salinitu moří a oceánů mezi prosincem 2011 a 2012. Červenou barvou jsou označeny vysoké hodnoty, naopak modré jsou vody s nízkou koncentrací solí. Pro vědce mají tato data velký význam, ukazují totiž vývoj charakteristiky oceánů, která má vliv na mořské proudění - slaná voda je totiž těžší, tlačí se tak ke dnu a vyvolává naopak pohyb sladší vody vzhůru. 
 
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie SAC-D / Aquarius

  Zařízení Aquarius přináší z oběžné dráhy historicky první data o salinitě oceánů

  26. 9. 2011

  Instrument Aquarius je jedním z několika vědeckých přístrojů na palubě argentinské orbitální sondy SAC-D (Satélite de Aplicaciones Científicas). Aquarius je příspěvkem NASA k této vědecké misi, na které se kromě Argentiny a USA podílí také několik evropských států. NASA zveřejnila minulý týden první data o salinitě na povrchu oceánů.

  celý článek

  Mise Aquarius vstoupila do hlavní vědecké fáze a sonda začala sledovat salinitu oceánů

  2. 9. 2011

  Aquarius je vědecký přístroj NASA umístěný na argentinské vesmírné sondě SAC-D (Satelite de Aplicaciones Cientificas). Na oběžnou dráhu byla sonda vynesena 10. července raketou Delta II z kalifornské základny Vandenberg. Na své téměř polární oběžné dráze prováděla sonda do 24. července testy svých přístrojů, poté následovala úvodní fáze pozorování a od konce srpna už probíhá hlavní fáze vědeckého zkoumání.

  celý článek

  Start argentinské družice s přístroji několika dalších států je naplánován na 7. června

  12. 4. 2011

  Po zdlouhavém cestování a sestavování v Argentině, Brazílii a také v zařízeních NASA v USA, je družice SAC-D (Satelite de Aplicaciones Cientificas-D) připravena ke startu na oběžnou dráhu Země. Společná mise Argentiny, Francie, Itálie, Kanady a USA, jejímž cílem je pozorování Země, měla původně začít mise už v květnu 2010, ale byla o několik měsíců odložena, protože samotná vesmírná sonda SAC-D (někdy označovaná také Aquarius/SAC-D Observatory nebo jen Aquarius) ještě nebyla kompletní.

  celý článek