do not follow here
Antarktida < LIVING fUTURE

Ruská antarktická expedice hlásí objev neznámé bakterie přežívající v izolovaném jezeře Vostok

Doposud neznámý bakteriální život se podařilo objevit ruským vědcům pod 4 kilometry silnou vrstvou ledu v miliony let izolovaném jezeře Vostok. Toto jezero se nachází uprostřed antarktické pustiny po silnou vrstvou ledu, která jej po miliony let odděluje od okolního světa. Vědci doufají, že v jezeře objeví neznámé organismy, které se ubíraly vlastním evolučním vývojem, odděleným od toho na povrchu planety.



Ruská expedice se už několik snaží provrtat téměř čtyřkilometrovou vrstvou ledu a loni se jim podařilo odebrat první vzorky vody z jezera. Zatím jde pouze o "povrchovou" vodu, která natekla do vrtané díry, když zařízení dorazilo k hladině jezera. 

Způsob vratání, za použití různých chemikálií, ale zapříčinil výraznou kontaminaci vzorku a také obavy ze znečištění samotného jezera. Někteří vědci teď varují před ohlašováním nových objevů, protože první vzorek byl podle nich silně kontaminovaný.

Letos na jaře by mělo dojít k vyzvednutí nového vzorku vody, který by měl kontaminátů obsahovat o poznání méně a buďto potvrdí dosavadní výsledky, nebo je vyvrátí. Na každý pád je ukryté antarktické jezero středem pozornosti vědců a nejen těch, kteří hledají život na Zemi - podobné podmínky by totiž mohly panovat také ve vesmíru, například na Europě, ledovém měsíci planety Jupiter, pod jehož povrchem se zřejmě nachází obří globální oceán.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Antarktida

tag icon
Další články z kategorie
Antarktida
Načítám stránku...
x zrušit