do not follow here
Rakety < LIVING fUTURE

Video: Test nové rakety, která se po startu opět vrátí na rampu a je připravena pro další použití

SpaceX pokračuje ve vývoji nové verze své rakety Falcon 9, která by měla umět vrátit se po startu na místo vzletu a být připravena k dalšímu použití. Soukromá firma tak hledá cesty jak zlevnit cestování do vesmíru. Projekt Grasshopper by mohl výrazně snížit náklady SpaceX na zásobovací lety k ISS pro NASA, ale také pro ostatní společnosti, které si rakety společnosti SpaceX objednávají stále častěji pro dopravu svých družic na oběžnou dráhu Země.



Společnost SpaceX se stala první soukromou společností, která vyslala své vesmírné plavidlo k ISS, vyvíjí vesmírnou loď Dragon pro astronauty a také posouvá raketovou technologii kupředu. Soukromých společností, které operují s raketami pro dopravu do vesmíru, existuje na trhu několik a ty zároveň soutěží s některými státními nebo státem financovanými organizacemi. Konkurence tak tlačí na hráče na tomto trhu ke snižování cen, za které rakety do vesmíru létají. 

Nová opakovaně použitelná raketa by podle zakladatele SpaceX Elona Muska měla stokrát snížit náklady na cestování do vesmíru. Oběžná dráha by se tak otevřela zcela novým možnostem a mohla by umožnit boom v cestování do vesmíru.

Poslední test, který proběhl 7. března v Texasu, vynesl demonstrační první stupeň rakety Falcon 9 do výšky 80 metrů, odkud se raketa pomalu snesla zase zpátky k Zemi. Jde už o čtvrtý test, při těch předchozích letěla raketa do výšky jednoho, pěti a čtyřiceti metrů. Elon Musk po březnovém úspěšném testu prohlásil, že by chtěl s prototypem dosáhnout hypersonických rychlostí (více než pětinásobek rychlosti zvuku) ještě do konce roku 2013.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Rakety