Pokračování mise teleskopu Kepler je ohroženo, nelze jej namířit správným směrem

Závada na jednom ze čtyř gyroskopů vyřadila vesmírný teleskop Kepler z provozu. Přestože se NASA společně s dalšími odborníky snaží přijít na způsob jak problém odstranit, je docela možné, že už několik měsíců přesluhující teleskop na hledání exoplanet ukončí svou úspěšnou kariéru. Gyroskopy pomáhají udržet teleskop namířený na stále stejné místo v souhvězdí Labutě, první vypověděl službu už loni a odchod druhého vědci z NASA už nějakou dobu čekali.

Vesmírný teleskop Kepler

Vesmírný teleskop Kepler vesmírná observatoř NASA fungující mezi roky 2009 a 2018, jejímž úkolem bylo hledání exoplanet. Neustálým pozorováním zářivosti vybraných hvězd v souhvězdí Labutě hledal teleskop odchylky, které by mohly indikovat pohasnutí hvězdy v důsledku přechodu planety mezi teleskopem a vzdálenou hvězdou."Je to něco, co jsme už nějakou dobu očekávali," řekl John Grunsfeld, který vede NASA Science Mission Directorate, problémy totiž provázely druhý gyroskop už několik měsíců. Původně plánovaná mise měla trvat od roku 2009 do roku 2012, bezproblémový provoz teleskopu ale vedl k prodloužení této mise až do roku 2016. Toto prodloužení je teď ale ohrožené, protože vědci zatím neví, jak teleskop opravit. 

Kepler je nyní v módu PRS (Point Rest State), do kterého byl převeden z bezpečnostního omezení operací na minimum. Ani po probuzení však poškozený gyroskop nefunguje. Teleskop se sice může pohybovat pomocí trysek, sluneční vítr však jeho pozici postupně vždycky změní. Trysky teď slouží hlavně pro udržení oběžné dráhy teleskopu, který obíhá Slunce několik dní za Zemí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Kepler (teleskop)