do not follow here
NEO < LIVING fUTURE

NASA zveřejnila radarové snímky planetky 1998 QE2 a jejího měsíce přízené přijejich průletu kolem Země

V blízkosti Země proletěla na přelomu května a června malá planetka 1998 QE2 (285263), při tomto průletu se astronomům podařilo pomocí radioteleskopů prozkoumat její povrch. Kromě toho však zjistili, že planetka, která má necelé tři kilometry na délku, má vlastní oběžnici, která má zhruba 600 metrů v průměru. Pomocí studování jejich vzájemné interakce budou vědci moci zjistit více o planetce samotné, například její hmotnost, hustotu a složení.Planetka 1998 QE2 obíhá Slunce na oběžné dráze, která ji zavede nejblíže na 1,03 AU a nejdále 3,8 AU od středu sluneční soustavy. Při tomto posledním přiblížení se nacházela pouhých 0,038 AU od Země, což představuje asi 15x vzdálenost Měsíce od Země. Díky tomuto přiblížení mohli astronomové zaměřit své teleskopy a získat nová data o pravidelně se vracejícím sousedovi. Z 55 nových snímků z observatoře Deep Space Network antenna v Goldstone v Kalifornii vniklo i následující video planetky s měsícem:


Pozorování naznačují tomu, že povrch planetky je pokryt sazovitým materiálem, je tedy velmi tmavá, absorbuje 94 % veškerého světla, které na její povrch dopadá. Někteří vědci se domnívají, že by mohlo jít o kometu, která se přiblížila Slunci nebezpečně blízko, veškeré volatilní materiály se vypařily a gravitace hvězdy změnila její oběžnou dráhu natolik, že se dnes řadí k tzv NEO planetkám, tedy objektům obíhajícím v blízkosti Země.

Podobných malých těles s vlastním měsícem je zřejmě ve sluneční soustavě hodně a nejsou nijakou velkou zvláštností. Znovu se s 1998 QE2 potkáme koncem května 2221.

  • doba oběhu planetky kolem slunce: 3,77 let
  • vzdálenost oběžnice od planetky: 6 kilometrů
  • doba oběhu oběžnice kolem planetky: 32 hodin
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
NEO

Načítám stránku...
x zrušit