do not follow here
Kepler (teleskop) < LIVING fUTURE

Vesmírný teleskop Kepler už nedokáže dál plnit své úkoly, co ním NASA udělá?

Po měsících nejrůznějších analýz a testování končí tým NASA, který má na starosti vesmírný teleskop Kepler, se snahami o jeho znovuzprovoznění. Dva ze čtyř gyroskopů, které slouží pro správnou orientaci observatoře ve vesmíru, jsou mimo provoz a bez nich to dál nejde. Alespoň ne v takovém rozsahu jako doposud, NASA totiž uvažuje nad tím, že by teleskopu přidělila jiný úkol, takový, na který bude ve své současné kondici stačit.

Teleskop Kepler už tedy nesnímá stále stejné místo na noční obloze v souhvězdí Labutě. Výsledky jeho pozorování ale ponesou stále další nové plody, posbíraná data budou vědci zkoumat ještě roky, budou je kombinovat s dalšími pozorováními a budou v nich dále nacházet užitečné informace. Podobně jako nedávno objevený nový měsíc planety Neptun, který našel astronom Mark Showalter v datech z teleskopu Hubble starých téměř deset let.

NASA teď sbírá nápady na nadcházející mise částečně fungujícího teleskopu. Mezi diskutovanými se objevily například mise pro hledání planetek nebo komet ve sluneční soustavě, studium explozí supernov nebo detekce velkých exoplanet pomocí efektu gravitační čočky. Rozhodnutí o pokračování mise, která stojí 18 milionů dolarů ročně, ale padne až teprve po důkladné analýze možností částečně fungujícího zařízení. Toto rozhodnutí by mělo přijít až příští rok na jaře.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kepler (teleskop)

tag icon
Další články z kategorie
Kepler (teleskop)
Načítám stránku...
x zrušit