do not follow here
Europa < LIVING fUTURE

NASA hledá návrhy na vědecké přístroje, které by dokázaly zkoumat oceán pod povrchem Europy

NASA připravuje podklady pro misi k Europě, měsíci planety Jupiter. Přípravy jsou na samotném počátku a ještě ani není zřejmé, zda bude sonda kolem Europy kroužit, prolétat, nebo na ní dokonce přistane. NASA zveřejnila žádost na zaslání návrhů vědeckých instrumentů, které by byly na palubě robotické sondy jejímž úkolem bude Europu zkoumat. Mise k Europě je snem všech astrobiologů, pod povrchem tohoto ledového měsíce se totiž ukrývá globální oceán a nikdo neví co v sobě ukrývá.



Žádná mise však ještě není na pořadu dne, nemá žádné jméno, ani časový horizont, kdy by kolem Jupitera mohla kroužit nová sonda. Je však zřejmé, že mise k Europě je jednou z priorit vesmírného výzkumu NASA. Bylo tak řečeno už v loňském dokumentu Decadal Survey, který byl připraven pro National Research Council. 

Navržené vědecké přístroje by podle NASA měly adresovat jednu nebo více z níže uvedených oblastí výzkumu:
  • podpovrchový oceán a jeho vztah k jádru Europy
  • ledová slupka, její složení a interakce s oceánem pod ní
  • povrchové útvary, jejich vznik a složení
  • okolí Europy a vztah měsíce k magnetosféře planety
Výzkum Europy
V minulosti byla Europa sledována několika misemi, žádná z nich však nebyla na tento měsíc výhradně zaměřena. Evropská, americká, japonská a ruská vesmírná agentura nejprve plánovaly společnou misi (Europa Jupiter System Mission), která by zkoumala Europu a další měsíce Jupitera prostřednictvím hned několika sond, tento plán však po roce 2010 ztroskotal. V ESA ani NASA však na průzkum Europy a jejího oceánu nezapomněli, v Evropě se aktuálně chystá mise nazvaná JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer), která by měla mít jako hlavní cíl největší měsíc Jupitera Ganymede.
Juno
Na cestě k planetě Jupiter už jedna sonda je, jmenuje se Juno a k plynnému obru doletí už v roce 2016. Jejím vědeckým cílem je ale samotná planeta. Mezi hlavní cíle mise Juno patří:
  • výzkum atmosféry
  • mapování gravitačního a magnetického pole
  • studium vnitřní struktury planety a jejího složení
  • měření Lense-Thirringova efektu na časoprostor v okolí obří planety
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Europa

Načítám stránku...
x zrušit