do not follow here
Fyzika < LIVING fUTURE

Cesta do středu planety Jupiter, zatím jen v laboratoři

Vědcům z americké laboratoře Lawrence Livermore se podařilo vytvořit podmínky, které panují v nitru obřích planet jako je Jupiter nebo Saturn. Použili k tomu největší laser na světě, který se nachází v National Ignition Facility v Kalifornii. Díky tomuto úspěchu mohou nyní vědci lépe pochopit vznik a evoluci velkých planet ale také chování různých materiálů v podmínkách vysokého tlaku a relativně nízkých teplot.Vzorky byly v rámci experimentu vystaveny tlaku odpovídajícímu 50 milionům zemských atmosfér, což je srovnatelné s tlakem v jádru plynných obrů ve sluneční soustavě. Jako testovací materiál byl použit diamant, který byl na 10 miliardtin sekundy stlačen za pomoci 176 simultánně zažehnutých laserů. Přesto, že diamant je nejméně stlačitelný známý materiál, vědcům se přesto podařilo jej na tento extrémně krátký čas deformovat. Jde o bezprecedentní případ stlačení diamantu v uměle vytvořených podmínkách.

Podobných podmínek co se tlaku týče již bylo dosaženo dříve, tyto pokusy však pracovaly s tlakovými vlnami, které stlačovaný materiál zahřívají. Nový postup, kdy se intenzita laseru průběžně mění, umožnil dosáhnout vysokého tlaku za relativně nízkých teplot.

Skutečné jádro planety Jupiter bude přímým pozorováním už od příštího roku zkoumat vesmírná sonda Juno, která je nyní na cestě k největší planetě naší sluneční soustavy.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Fyzika

Načítám stránku...
x zrušit