do not follow here
Rosetta < LIVING fUTURE

TOUCHDOWN! Philae přistál na kometě 67P/C-G, první snímky budou za dvě hodiny

Ve středu o půl páté odpoledne středoevropského času přistál modul Philae jako historicky první sonda ze Země na povrchu komety. Potvrzení o přistání dorazilo po páté hodině odpolední do řídícího střediska CNES (francouzská vesmírná agentura) v Toulouse s asi půlhodinovým zpožděním, protože kometa 67P/C-G se nachází daleko za oběžnou drahou Marsu v pásu asteroidů.Přistání předcházelo rozloučení s mateřskou sondou Rosetta v 9:35 našeho času. Přistávací modul Philae tak nastoupil na sedmihodinovou cestu ke kometě 67P/C-G, na které přistál v 16:30.

Vesmírná sonda Rosetta, která Philae ke kometě dovezla, mezitím upravila svou dráhu tak, aby mohla přistávací modul pozorovat. Po přistání budou operátoři v řídícím středisku kontrolovat fungování deseti vědeckých zařízení na palubě Philae. První snímky se očekávají asi dvě hodiny po přistání, tedy kolem sedmé hodiny večer.

Podle prvních informací neproběhlo přistání bez problémů, Philae se díky malé gravitaci od komety několikrát odrazil než dopadl na povrch. Modul komunikuje a sbírá informace z povrchu komety. Vědce teď čeká ten pravý průzkum, kdy budou odebírat vzorky hornin z komety a analyzovat je. Ve spolupráci se sondou bude také prováděn seismický výzkum jádra komety a mnohé další experimenty.

Sledujte počínání Philae na Twitteru
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o přistání na kometě

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Rosetta

tag icon
Další články z kategorie
Rosetta
Načítám stránku...
x zrušit