Rosetta < LIVING fUTURE

Přistávací modul Philae od soboty na kometě spí, jeho probuzení zatím zůstává nejisté

Spojení mezi přistávacím modulem Philae a Rosettou bylo ukončeno, sondě na povrchu komety došla energie v bateriích a Slunce na ni nesvítí. Dobrou zprávou je, že všechna data posbíraná na povrchu komety se stihla poslat na mateřskou sondu, odkud jsou posílána na Zemi. V příštích týdnech a měsících ještě může dojít k obnově spojení, v případě, že oběžná dráha a rotace komety dovolí slunečním paprskům dopadnout na solární panely Philae.

Kometa 67P/C-G, Philae, pohled dolů

Kometa 67P/C-G, Philae, pohled dolů Snímek z kamery ROLIS, která je umístěná na dně Philae a byla využita při jeho přistání. Snímek je pořízený z výšky asi čtyřiceti metrů, skála nahoře vpravo má asi pět metrů v průměru.I přes krátkou dobu provozu zvládl modul Philae využít všech svých deseti vědeckých přístrojů ke zkoumání povrchu komety. Vědci budou data v následujících měsících zkoumat společně s daty, která posílá sonda Rosetta, která bude z oběžné dráhy komety nadále zkoumat její povrch i vnitřní složení.

Operátoři z ESA ještě před ukončením spojení poslali modulu signál k pootočení hlavního těla, aby namířili větší solární panel směrem odkud přichází sluneční světlo. Rotace byla nakonec potvrzena, zvýšila se tak šance na opětovné nabití baterií Philae.

Aktuální dění u komety 67P/C-G
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Rosetta
tag icon
Další články z kategorie
Rosetta