Aktualizováno: První let Orionu do vesmíru byl odložen na pátek

Start rakety Delta Heavy IV s vesmírnou lodí Orion plánovaný na dnešní odpoledne nakonec neproběhl. Příčinou zrušení startovní sekvence byla závada na raketě, kterou se nepodařilo vyřešit v rámci stanoveného startovacího okna. Další možnost startu je v pátek.

Orion, při misi Artemis-1

Orion, při misi Artemis-1 Vesmírná loď Orion s pohonnou jednotkou a servisním modulem, sestava, která je plánovaná pro misi EM-1, během které obletí Měsíc, zatím ještě bez posádky.Orion je první americká vesmírná loď od posledního letu raketoplánu, která má do vesmíru vynášet astronauty. První testovací let však proběhne ještě bez nich a také bez zatím ještě stále vyvíjené rakety SLS, Orion vynese do vesmíru raketa Delta IV Heavy. Nová vesmírná loď je navržena na lety na oběžnou dráhu Země, ale také pro cestování na Měsíc, k planetkám a v neposlední řadě také na Mars.

Testovací mise EM-1 je nepilotovaná a jejím cílem je "pouze" obletět Zemi. Orion naši planetu dvakrát obletí a dosáhne výšky téměř šesti tisíc kilometrů (ISS obíhá ve výšce 400 km). Z této výšky se potom vrátí zpátky na Zemi, a to rychlostí 32 km/h. Při této rychlosti se bude muset tepelný štít lodi vypořádat s teplotami až 2 200 °C - to je asi 80 % tepla, které bude muset štít vydržet při návratu z Měsíce. Po průletu atmosférou skončí Orion v Pacifickém oceánu, kde bude vyloven lodí.

Během testu je kladen důraz na vyzkoušení navigace při vstupu do atmosféry, na tepelný štít, padáky a další vybavení nutné pro bezpečný návrat posádky z vesmíru zpátky na povrch Země.

Sledujte živě

Broadcast live streaming video on Ustream
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Orion