Orion je na oběžné dráze, start rakety Delta IV Heavy se napodruhé zdařil

05. 12. 2014
Nová loď americké vesmírné agentury dnes odpoledne úspěšně vyletěla na oběžnou dráhu v rámci své první testovací mise. Dvě hodiny po startu došlo k úspěšnému zážehu na druhém stupni rakety, který Orion nasměroval na správnou dráhu, která jej zavede do výšky šesti tisíc kilometrů nad Zem, odkud se vysokou rychlostí vrátí zpět do atmosféry. Mise byla odložena na páteční odpoledne po předchozí závadě na raketě.
Aktualizováno: První let Orionu do vesmíru byl odložen na pátek
4. 12. 2014 Start rakety Delta Heavy IV s vesmírnou lodí Orion plánovaný na dnešní odpoledne nakonec neproběhl. Příčinou zrušení startovní sekvence byla závada na raketě, kterou se nepodařilo vyřešit v rámci stanoveného startovacího okna. Další možnost startu je v pátek.
Orion je první americká vesmírná loď od posledního letu raketoplánu, která má do vesmíru vynášet astronauty. První testovací let však proběhne ještě bez nich a také bez zatím ještě stále vyvíjené rakety SLS, Orion vynese do vesmíru raketa Delta IV Heavy. Nová vesmírná loď je navržena na lety na oběžnou dráhu Země, ale také pro cestování na Měsíc, k planetkám a v neposlední řadě také na Mars.
Testovací mise EM-1 je nepilotovaná a jejím cílem je "pouze" obletět Zemi. Orion naši planetu dvakrát obletí a dosáhne výšky téměř šesti tisíc kilometrů (ISS obíhá ve výšce 400 km). Z této výšky se potom vrátí zpátky na Zemi, a to rychlostí 32 km/h. Při této rychlosti se bude muset tepelný štít lodi vypořádat s teplotami až 2 200 °C - to je asi 80 % tepla, které bude muset štít vydržet při návratu z Měsíce. Po průletu atmosférou skončí Orion v Pacifickém oceánu, kde bude vyloven lodí.
Během testu je kladen důraz na vyzkoušení navigace při vstupu do atmosféry, na tepelný štít, padáky a další vybavení nutné pro bezpečný návrat posádky z vesmíru zpátky na povrch Země.
Sledujte živě
Broadcast live streaming video on Ustream
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích