Vesmírná sonda Dawn dorazila k trpasličí planetě Ceres, podívejte se na její povrch
14. 03. 2015
Dawn, vesmírná sonda NASA, dorazila v únoru úspěšně k Ceres, trpasličí planetě v pásu asteroidů. Historicky první pohled zblízka na největší těleso obíhající Slunce mezi oběžnou drahou Marsu a Jupiteru ukazuje množství kráterů všech velikostí. Kromě toho je povrch Ceres posázený několika bílými skvrnami, jejichž původ zatím není známý. Sonda Dawn ale nikam nepospíchá, u Ceres už zůstane a bude ji zkoumat z oběžné dráhy.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o misi Dawn
Nové snímky trpasličí planety Ceres ze vzdálenosti 145 tisíc kilometrů
8. 2. 2015 Vesmírná sonda Dawn posílá na Zemi stále ostřejší fotografie doposud neprozkoumaného tělesa uprostřed pásu asteroidů. Trpasličí planeta Ceres na sebe prozrazuje stále více detailů a vědci v NASA i po celém světě se nemohou dočkat každé další várky dat. Na nejnovějších snímcích už lze zřetelně rozpoznat geologické útvary na povrchu. Mezi nimi velké krátery a také bílé skvrny, o jejichž původu zatím vědci nemají jasno. Oproti jedné skvrně na prvních snímcích z ledna se na nových fotografiích ze začátku února objevuje skvrn hned několik.
Animace byla pořízena ve středu 4. února ze vzdálenosti 145 000 kilometrů a je v rozlišení 14 kilometrů na jeden pixel.
Vesmírná sonda Dawn se k Ceres postupně přibližuje až nakonec 6. března vstoupí na oběžnou dráhu této k nám nejbližší trpasličí planety. Ceres má v průměru asi tisíc kilometrů a je největším tělesem v pásu asteroidů, tvoří 30 procent jeho celkové masy. Sonda Dawn při své misi navštívila také tamní druhé největší těleso, planetku Vesta, která tvoří 8 procent masy pásu, který se rozprostírá mezi oběžnými drahami planet Mars a Jupiter.
Historie Ceres
Ceres byla objevena italským astronomem Giuseppem Piazzim v roce 1801 a pojmenována byla podle římské bohyně plodnosti a úrody. Mezi dřívější jména pro toto těleso patřily také výrazy jako Cerere Ferdinandea, Hera nebo Demeter.
Sám objevitel nejprve uvažoval, že jde o kometu, pohybovala se ale příliš pomalu, úvahy se tedy stočily k jinému typu objektu - planetě. A o Ceres jako planetě se mluvilo další desítky let, dokud se nezačala objevovat nová tělesa mezi Marsem a Jupiterem a začalo být zřejmé, že Ceres je pouze zástupcem nové třídy těles, odlišných od planet. William Herschel navrhl označení asteroid (v češtině se často používá planetka), toto označení už Ceres vydrželo delší dobu.
Další změna přišla na přelomu tisíciletí, kdy došlo k objevům několika velkých těles za oběžnou drahou Pluta a začalo se mluvit o nových planetách, protože minimálně jedno z těles, Eris, bylo ještě větší než Pluto. Klasifikace Ceres se tak měnila znovu v roce 2006, tentokrát v Praze na kongresu Mezinárodní astronomické unie, kde vznikla definice nové třídy těles ve Sluneční soustavě - trpasličích planetek.
Ceres je tedy trpasličí planetkou - kulatá jako planeta, na její oběžné dráze kolem Slunce však obíhají další objekty. Podobně jako Pluto v Kuiperově pásu, ani Ceres v pásu asteroidů není planetou. To však nic neubírá na atraktivitě obou těles. A právě letošní rok je rokem trpasličích planetek, Dawn dorazí k Ceres už v březnu, New Horizons potom k Plutu v polovině roku.
Více informací
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích
Další zprávy z kategorie
Ceres