Ve zbytku roku 2015 se můžeme těšit na nové snímky měsíců Saturnu

V polovině března se vesmírná sonda Cassini vrátila na rovníkovou oběžnou dráhu kolem planety Saturn, která ji zavede do blízkosti jejích měsíců. Poslední dva roky přelétávala sonda Cassini nad póly Saturnu, takže se do roviny, kde obíhají měsíce dostávala jen zřídka. Přiblížila se tedy jen několikrát k největšímu měsíci Titan, u kterého vědci pozorují proměny povrchu se změnami ročních období. Po zbytek roku 2015 zůstane Cassini v rovině měsíců a hned několikrát se přiblíží k Titanu, Enceladu a Dione.

Rhea

Rhea Dva snímky měsíce Rhea pořízené 9. února vesmírnou sondou Cassini ze vzdáleností 80 a 30 tisíc kilometrů. Snímky byly pořízeny asi hodinu a půl od sebe při průletu vesmírné sondy kolem měsíce.Plánované blízké průlety Cassini v roce 2015
  • Titan - 4x
  • Enceladus - 3x
  • Dione - 2x
Kromě těchto "blízkých setkání" je pro letošní rok naplánován nespočet vzdálených průletů kolem několika měsíců planety od nejbližšího měsíce Pan, který obíhá ve vzdálenosti 130 tisíc kilometrů od středu Saturnu až po Hyperion, ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů. Podrobný plán Cassini na rok 2015 najdete na stránkách NASA.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Cassini
tag icon
Další články z kategorie
Cassini