do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Povrch měsíců Marsu by mohl být elektricky nabitý od solárních větrů

Silné sluneční erupce by mohly nabíjet některé oblasti na povrchu měsíců Marsu až na 100 voltů, ukazuje to studie publikovaná v magazínu Advances in Space Research 3. října. Podobný náboj by tak mohl ovlivnit elektroniku automatických sond nebo dokonce astronautů, kteří by s těchto měsíců zkoumali rudou planetu.



Zmíněná studie se zaměřila na Phobos, větší z měsíců, podobný efekt je však očekáván také u menšího měsíce Deimos. Sluneční vítr s sebou nese elektricky nabité částice ze slunečních erupcí a tyto měsíce nemají atmosféru, ani magnetické pole, které by jejich povrch dostatečně ochránilo.

Sluneční vítr by mohl být podle studie absorbovaný povrchem měsíců na denní straně, kam zrovna svítí Slunce a dochází tak k rozdílu oproti noční straně. Na tu se však dostávají elektrony ze slunečního větru, které dokážou relativně jednodušeji změnit svou dráhu oproti iontů, které se tak mohou hromadit za měsícem.

Tato situace by mohla u elektrického zařízení nebo u obleků astronautů vytvářet elektrické náboje podobně jako se děje při šoupavé chůzi po koberci. Při kontaktu s vodivým materiálem pak může docházet k uvolnění elektrické energie ve výboji.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit