do not follow here
Alfa Centauri < LIVING fUTURE

Kolem nejbližší hvězdy Proxima Centauri je pravděpodobně pás asteroidů, možná hned tři

Pozorování nejbližšího hvězdného systému radioteleskopem ALMA odhalila existenci prstence kolem tamní hvězdy. Pás prachu, kamení a ledu se nachází ve vzdálenosti 1-4 AU od Proxima Centauri a mohl by připomínat pás asteroidů za oběžnou drahou planety Mars. Kromě toho leží v blízkosti této hvězdy teprve loni objevená exoplaneta Proxima B, a vše tak napovídá tomu, že struktura 4 světelné roky vzdáleného systému je komplexnější než bylo doposud známo.



Ačkoli je hvězda Proxima Centauri vzdálená pouhé 4,25 světelných let, o jejím okolí toho zatím příliš nevíme. Jde o červeného trpaslíka o velikosti sedminy Slunce, který je součástí trojhvězdy Alfa Centauri. V roce 2016 se podařilo pozorovat planetu Proxima b o velikosti zhruba 1,3násobku Země v blízkosti pouhých 0,05 AU od hvězdy. Výsledky pozorování však vylučují existenci nějakých větších těles v blízkosti této hvězdy.

Mohou zde ale být jiné objekty. Nově objevený pás je z vesmírného pohledu složen z prachu, může však obsahovat i větší planetky. Vědci odhadují že kromě skutečně malých objektů menších než milimetr mohou být v pásu i planetky v řádu kilometrů. Podobné pásy jsou považovány za zbytky materiálu, které zůstaly po formaci planet v systému. Masa tohoto pásu je odhadována asi na jednu setinu hmotnosti Země. 

Polohou sice může pás kolem Proxima Centauri připomínat pás asteroidů za planetou Mars, svou teplotou kolem -230 °C se však podobá spíše vnějšímu, Kuiperově pásu, který se rozprostírá za oběžnou drahou Neptunu. To je dáno tím, že Proxima Centauri je mnohem menší a chladnější než Slunce. 

Pozorování napovídají, že v systému by mohly být možná ještě další dva pásy. Jeden mnohem vzdálenější od hvězdy (kolem 30 AU) a také o hodně chladnější, což by bylo pro astronomy velmi zajímavé místo. Druhý pás naopak blíže hvězdě (0,4 AU), výrazně s vyššími teplotami. Potvrzení těchto pásů však bude vyžadovat další pozorování.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Alfa Centauri

tag icon
Další články z kategorie
Alfa Centauri
Načítám stránku...
x zrušit