do not follow here
James Webb (JWST) < LIVING fUTURE

Jedním z prvních cílů nového teleskopu Jamese Webba bude blízký hnědý trpaslík

V rámci času věnovanému vědcům, kteří se podíleli na vývoji nového vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST), budou astronomové pozorovat hnědého trpaslíka. Tyto vesmírné objekty nejsou ani hvězdou, ani planetou, v jejich nitru totiž nežhne termojaderná reakce, přesto však mají několik charakteristik hvězdných objektů. Teleskop nové generace se pomalu blíží ke svojí cestě do vesmíru, která je aktuálně plánována na začátek roku 2019 a astronomové po celém světě se připravují na pozorování, na která jsou současné teleskopy krátké.Mezi týmy, které se na studium hnědých trpaslíků chystají, je i skupina vědců kolem Étiennea Artigaua z Montrealské university v Kanadě. Cílem jejich pozorování bude konkrétně trpaslík označovaný jako SIMP0136 (SIMP J013656.5+093347) vzdálený asi 20 světelných let od Slunce. Jde o subhvězdný objekt, který září jen velmi slabě v infračerveném spektru.

A právě infračervená část spektra je oblast, ve které JWST může výrazně pomoci, podobně jako Hubble totiž nový teleskop bude moci pozorovat hvězdnou oblohu v tomto pásmu.

Artigau s kolegy už dříve zjistil, že SIMP0136 má atmosféru s mraky. S JWST by chtěl analyzovat složení této atmosféry a procesy, které v ní probíhají. Pro astronomy jsou hnědé trpaslíky velmi zajímavými objekty, podobají se planetám, ale na rozdíl od běžných exoplanet nejsou zastíněny září jejich domovské hvězdy a v infračerveném světle jsou tak lépe pozorovatelné.

Předchozí pozorování trpaslíka SIMP0136 ukázala, že má hmotnost jen asi 13 jupiterů. To by jej řadilo spíše mezi sirotčí planety než mezi hnědé trpaslíky. Tento typ planet neobíhá žádnou konkrétní hvězdu, putují vesmírem osamocené, možná jen s hrstkou měsíců. Vesmírný teleskop Jamese Webba pomůže odpovědět na tyto a mnohé další otázky i ohledně těchto doposud tajemstvími zahalených vesmírných objektů.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o prvních cílech JWST

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
James Webb (JWST)

tag icon
Další články z kategorie
James Webb (JWST)
Načítám stránku...
x zrušit