Snímky z teleskopů Hubble a Spitzer daly vzniknout animaci simulující průlet mlhovinou v souhvězdí Orion

Orion je jedno z nejznámějších souhvězdí noční oblohy, rozpozná jej snad každý. V jeho spodní části je okem viditelná mlhovina, ve které se rodí nové hvězdy, je od Země vzdálená asi 1 600 světelných let, široká asi 30. Kombinací snímků z vesmírných teleskopů Hubble a Spitzer vznikla animace, která simuluje průlet touto mlhovinou.

Mlhoviny Orionu

Mlhoviny Orionu známá také jako M42 je červeně zbarvená v pravé části obrázku, uprostřed se nachází menší, tmavší mlhovina M43, a v levé části je modrá mlhovina NGC 1977. Tato oblast je pouze malým výřezem této oblasti zrodu nových hvězd vzdálené asi 1 600 světelných let.Animace vznikla kombinací viditelného světla z teleskopu Hubble a infračervené části spektra z teleskopu Spitzer. Začíná pohledem na celou Mléčnou dráhu a následně zamíří k souhvězdí Orion, ukáže pozici mlhoviny a porovná její podobu ve viditelné části spektra a v infračervené.

Mlhovinu v Orionu objevil už v roce 1610 francouzský astronom Nicolas-Claude Fabri de Peiresc, vyfotografována byla poprvé v roce 1870. Jde o nám nejbližší emisní mlhovinu.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Orion (souhvězdí)