do not follow here
Gateway, lunární stanice < LIVING fUTURE

V novém rozpočtu NASA jsou finance na výstavbu stanice na oběžné dráze Měsíce

Už v roce 2022 by se měla do vesmíru dostat první součást zcela nové vesmírné stanice Deep Space Gateway, vyplývá to z návrhu rozpočtu pro americkou vesmírnou agenturu NASA na příští rok. NASA pro výstavbu této stanice hodlá využít nové rakety SLS, která je ještě ve vývoji, ale hodlá také spolupracovat se svými komerčními partnery a dalšími Zeměmi, se kterými už dnes spolupracuje v programu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžné dráze Země.V novém dokumentu je stanice označovaná pod novým pojmem Lunar Orbital Platform-Gateway, má však sloužit stejnému účelu: ubytování posádky na oběžné dráze Měsíce, provádění experimentů podobně jako na ISS a testování technologií a postupů pro lety hlouběji do vesmíru.

V roce 2022 by měl na oběžnou dráhu Země a následně Měsíce vyletět první modul, který by měl pro celou stanici poskytovat energii a pohon. To naznačuje, že stanice bude mít vlastní pohon a bude tak moci měnit svou oběžnou dráhu kolem Měsíce podle aktuální potřeby.

Následovat by měl podle aktuálních plánů v roce 2023 ubytovací modul, který stanici rozšíří a umožní návštěvy pilotovaných lodí. Kromě zmíněných modulů přibude ještě dokovací stanice a laboratorní modul.

Kromě nové lunární stanice počítá rozpočet NASA i s dalšími misemi, zejména rozvoje vesmírných lodí a raket. Naopak se snižují finance pro vědecké pozorování Země a astrofyziku, což ohrožuje realizaci hned několika misí, mezi nimi také teleskop WFIRST, který měl být vlajkovou lodí astrofyzikálních instrumentů NASA.

Jedním z projektů, jehož financování má být omezeno je také Mezinárodní vesmírná stanice. Ta je sice financována i dalšími vesmírnými agenturami (ESA, JAXA, CSA, Roskosmos), americký podíl by však mohl v budoucnu přejít do soukromých rukou, což by umožnilo alokovat finanční zdroje NASA k letům do vesmíru s lidskou posádkou.

Video NASA k novému rozpočtu
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gateway, lunární stanice

tag icon
Další články z kategorie
Gateway, lunární stanice
Načítám stránku...
x zrušit