Nový vesmírný teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) pro hledání blízkých exoplanet dorazil do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, odkud se na raketě Falcon 9 vydá v dubnu tohoto roku na oběžnou dráhu. Teleskop dorazil 12. února na nákladním autě z Virginie, kde byl v roce 2017 sestaven a testován.
Vesmírný teleskop TESS bude, podobně jako jeho předchůdce Kepler, hledat exoplanety pomocí tzv. tranzitů - tedy situací, kdy hledaná planeta zastíní část svojí mateřské hvězdy, která v důsledku toho nepatrně pohasne. Kepler se však soustředil pouze na 145 tisíc hvězd v malé části hvězdné oblohy v souhvězdí Labutě, TESS bude zkoumat více 200 tisíc blízkých hvězd po celé noční obloze. Bude se navíc soustředit na nejbližší hvězdy.
Snímek připraveného teleskopu TESS v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, kde podstoupí poslední přípravy a testy.
Teleskop TESS doplní za rok další teleskop JWST, který bude potvrzovat existenci nalezených exoplanetárních kandidátů a zjišťovat o nich více informací.
11. 11. 2014 Mise TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) se podle všeho dočká své realizace. NASA oficiálně potvrdila tuto misi, a ta tak vstupuje do fáze vývoje. TESS je dalším krokem v hledání exoplanet v blízkosti sluneční soustavy podobných Zemi, které zažilo doslova boom díky vesmírnému teleskopu Kepler. Start rakety s novou vesmírnou observatoří je aktuálně plánován na rok 2017, primární část mise by měla trvat dva roky. TESS je součástí programu NASA Astrophysics Explorer missions.
Předchůdce teleskopu TESS, Kepler, byl namířen na jediné místo v naší galaxii, směrem k souhvězdí Labutě. Na tomto malém kousíčku noční oblohy ale našel teleskop tisíce kandidátů na exoplanety z nichž stovky byly potvrzeny dalšími pozorováními. TESS bude využívat podobného přístupu, bude sledovat tranzity exoplanet mezi jejich hvězdou a teleskopem v naději, že dojde k zastínění části světla, které vydává vzdálená hvězda. TESS ale bude na rozdíl od Keplera zkoumat celou noční oblohu.
Nová observatoř se zaměří na hvězdy v okolí dvou set světelných let kolem sluneční soustavy. Vědci chtějí prozkoumat sta tisíce předem vybraných hvězd a doufají, že se jim podaří objevit na 5 tisíc nových exoplanet z nichž by až 50 mohlo být podobných Zemi svou velikostí.
A jak se bud mise TESS lišit od nedávno skončené mise teleskopu Kepler? Jak už bylo zmíněno, TESS bude zkoumat celou oblohu, na rozdíl od malého výseku, který byl v zorném poli Keplera. Jednou z výhod tohoto přístupu je, že observatoř bude mít větší možnost nalezení blízkých exoplanet, v zorném poli Keplera totiž byla většina exoplanet vzdálenější než 600 světelných let.
TESS bude také spoléhat na další zařízení, která budou jeho výzkum doplňovat. Konkrétně půjde, podobně jako u Keplera, o pozemní observatoře, které budou mít za úkol potvrdit kandidáty identifikované teleskopem TESS. Kromě pozemních observatoří by měl nalezené kandidátské planety zkoumat také zcela nový teleskop JWST (James Webb Space Telescope), který by tou dobou už mohl být v provozu, aktuálně plánovaný start jeho mise je na podzim roku 2018.
Parametry mise
start: 2017
délka: 2 roky
oběžná dráha: vysoká oběžná dráha kolem Země (100 000 - 380 000 kilometrů)