do not follow here
Země < LIVING fUTURE

Minerál běžný v hloubi naší planety byl poprvé nalezen na jejím povrchu, v diamantu

Vědcům z University of Alberta se podařilo nalézt křemičito-vápenatý perovskit, minerál, který je čtvrtým nejhojnějším na naší planetě, tedy alespoň v jejím nitru. Nachází se totiž pouze ve velkých hloubkách a na povrchu planety se stává nestabilní. Nalezený exemplář je ukrytý v diamantu, což mu umožňuje existovat v pro něj nepříznivých podmínkách s nízkým tlakem. Tento objev prokazuje recyklaci materiálu ze dna pradávných moří přes zemský plášť.CaSiO3, neboli křemičito-vápenatý perovskit, se doposud nikomu nepodařilo udržet na povrchu Země stabilní. Nachází se běžně v zemském plášti v hloubkách větších než 700 kilometrů pod povrchem, kde panují zcela jiné podmínky. 

Diamant s perovskitem uvnitř byl vytěžen necelý kilometr pod povrchem Země v jižní Africe. Podle vědců se zformoval v hloubce kolem 700 kilometrů pod tlakem až 240 tisíc atmosfér, většina ostatních diamantů vzniká výrazně výš, v hloubkách kolem 170 kilometrů.

Minerál objevil tým vědců vedený Grahamem Pearsonem z University of Alberta, kterému se v roce 2014 povedlo nalézt podobný kousek diamantu s ringwooditem - pátým nejhojnějším minerálem v zemském plášti. Vědci díky jejich práci získávají cenné informace o nitru naší planety, které potvrzují předpoklady vytvářené na základě seismologických a jiných měření.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Země