do not follow here
Kepler (teleskop) < LIVING fUTURE

Vesmírný teleskop Kepler se blíží ke konci svého života, dochází mu palivo

Už 9 let obíhá vesmírný teleskop Kepler Slunce na oběžné dráze Země. Nachází se sice stejně daleko od Slunce jako naše planeta, při oběhu kolem Slunce ale obíhá 150 milionů kilometrů za naší planetou (tedy jednu astronomickou jednotku). Jeho mise se ale blíží ke konci během několika měsíců totiž NASA očekává, že teleskopu dojde palivo, tím bude ukončena jeho mise na dobro. Jeho solární panely budou sice nadále funkční, teleskop ale nebude mít pohon pro své trysky, kterými se orientuje pro zasílání dat na Zemi a přijímání příkazů.Primární mise teleskopu skončila v roce 2013, když se rozbil druhý ze čtyř setrvačníků, které umožňovaly teleskopu mířit na stále stejné místo v souhvězdí Labutě. Tehdy však začala sekundární mise K2, při které operátoři využili tlaku slunečního větru, aby teleskop udrželi namířený vždy po dobu 80 dní na stále stejné místo. Z původně plánovaných 10 kampaní bylo nakonec 17 a teleskop tak výrazně překonal očekávání.

Operátoři mise nicméně neví kolik přesně paliva ještě v teleskopu zbývá, pracují tak pouze s odhadem, který může být nepřesný. Hodlají tedy využít každou hodinu pozorování a sbírat cenná data do posledního možného okamžiku. Teleskop tedy budou k Zemi orientovat častěji, aby poslali aktuálně posbíraná data ke zpracování.

K 8. březnu 2018 je potvrzeno 3 743 exoplanet objevených teleskopem Kepler ve 2 796 hvězdných systémech.

Na svůj start už se ale připravuje Keplerův nástupce - nový teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), který bude na rozdíl od teleskopu Kepler hledat exoplanety napříč celou hvězdnou oblohu. Ve vývoji je potom několik dalších teleskopů, které s hledáním nových planet pomohou.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kepler (teleskop)

tag icon
Další články z kategorie
Kepler (teleskop)
Načítám stránku...
x zrušit