Čínská laboratoř Tiangong-1 spadla do Pacifického oceánu

Čínská laboratoř Tiangong-1 v pondělí brzy ráno částečně shořela v atmosféře, zbytky trosek se zřítily do Pacifického oceánu. Nekontrolovaný pád zanesl několikatunový modul do blízkosti oblasti v jižním Pacifiku, kam jsou naváděny kontrolované vstupy do atmosféry. Zatím není zřejmé, jak velké kusy přežily průlet atmosférou, jisté však je, že zůstanou na dně oceánu severozápadně od Tahiti, kam dopadly.

Tiangong

Tiangong (v překladu nebeský palác) je na obrázku zobrazen při kotvení s vesmírnou lodí Shenzou.Vesmírná laboratoř Tiangong-1 vážící 8,5 tuny byla vynesena do vesmíru raketou Long March 2F v roce 2011. Po většinu svého času na oběžné dráze ve výšce kolem 350 kilometrů byla laboratoř neobydlená. Na krátkou dobu k ní však přiletěly čínské vesmírné lodě Shenzhou 8 (2011, nepilotovaná mise), Shenzhou 9 (2012, pilotovaná mise) a Shenzhou 10 (2013, pilotovaná mise). Poté byla laboratoř na dálku monitorovaná čínským operačním střediskem až do roku 2016, kdy bylo kompletně přerušeno spojení.

Datum Výška (km)
1. 4. 2018 167
31. 3. 2018 179
30. 3. 2018 189
29. 3. 2018 196
20. 3. 2018 229
7. 1. 2018 281
20. 3. 2017 348
I když více než osmitunová laboratoř je velký kus vesmírného odpadu, zdaleka nejde o největší kus. Například v roce 1979 spadla na zem 80tunová americká vesmírná stanice Skylab. Odborníci odhadují že Tiangong-1 je zhruba 50. největší kus který z vesmíru spadl.

Kam jindy míří vysloužilá zařízení?

Podobná situace nastává relativně často. Trosky nefunkčních satelitů jsou však většinou alespoň částečně pod kontrolou díky posledním zbytkům paliva v jejich nádržích. Bývají tak naváděny do atmosféry způsobem, který zajistí jejich maximální destrukci. Pokud přesto nějaké zbytky dopadnou na povrch, jsou směrovány do oblasti v jižním Pacifiku, kde je nejmenší provoz a kde už dnes na dně oceánu leží množství zbytků družic. Druhou možností, kde mohou skončit vysloužilé družice, je speciální hřbitovní oběžná dráha nad geostacionární, kde se nacházejí například družice globálních navigací. Zbytky družic na tomto místě vydrží relativně dlouho bez potřeby dalšího paliva a neohrožují stále ještě aktivní zařízení na oběžné dráze naší planety.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Tiangong

Na oběžné dráze je rušno: ATV, Progress a Shenzhou převáží zásoby, astronauty i odpadky

15. 6. 2013

Automatická nákladní loď Progress v úterý opustila Mezinárodní vesmírnou stanici, aby uvolnila místo další bezpilotní lodi ATV, která přiletí v sobotu s novými zásobami. Ne jen u ISS je ale rušno, u orbitálního modulu Tiangong totiž ve čtvrtek zakotvila vesmírná loď Shenzhou se třemi astronauty na palubě. Nad našimi hlavami tak dnes létá devět astronautů, tři v dočasném komplexu shenzhou-tiangong a šestice na Mezinárodní vesmírné stanici.

celý článek

Čínské vesmírné plány pro blízkou budoucnost, kam směřuje program čínských letů do vesmíru?

2. 7. 2012

Čínští astronauti se v pátek úspěšně vrátili z mise Shenzhou 9 zpátky na Zem, za to čínský vesmírný program se pomalu dostává do nebeských výšin. Orbitální Nebeský palác (Tiangong) Číně přináší jeden úspěch za druhým a postupně dláždí cestu k její první orbitální stanici. Co bude v čínském vesmírném programu následovat?

celý článek

Vesmírná loď Shenzhou se s třemi astronauty spojila s modulem Tiangong

18. 6. 2012

V pondělí ráno se čínské posádce lodi Shenzhou podařilo první ruční ukotvení dvou objektů na oběžné dráze. Byl tak splněn jeden z hlavních cílů čtvrté pilotované mise Shenzhou-9, následovat bude série experimentů v laboratorním modulu Tiangong-1, který slouží jako trénovací laboratoř pro budoucí výstavbu čínské orbitální stanice během následujících 8 let.

Tři čínští astronauti se dnes vydali na první cestu k orbitální laboratoři Tiangong

16. 6. 2012

Dlouho očekávaná mise Shenzhou-9 se dočkala svého začátku v sobotu po poledni středoevropského času. Trojice čínských astronautů se ve vesmírné lodi Shenzhou vydala na oběžnou dráhu, k laboratoři Tiangong-1, se kterou se manuálně spojí. Mise Shenzhou-9 má hned několik prvenství, mezi nimi je první číňanka ve vesmíru, nebo první čínské manuální kotvení na oběžné dráze.

celý článek

Čína ještě tento měsíc pošle trojici astronautů k orbitální laboratoři Tiangong-1

10. 6. 2012

Čínská vládní tisková agentura zveřejnila informaci o nadcházející misi vesmírné lodi Shenzhou-9. Po čtyřleté odmlce půjde opět o pilotovaný let, který by měl vynést tři astronauty na oběžnou dráhu, kde se pokusí o první čínské manuální kotvení u laboratoře Tiangong-1. Je možné, že při této misi poletí do vesmíru první čínská žena, tato informace ale zatím nebyla definitivně potvrzena ani vyvrácena.

celý článek

Čína odkládá let vesmírné lodi Shenzhou s lidskou posádkou na příští rok

17. 2. 2012

Až do tohoto týdne se předpokládalo, že následující mise čínské vesmírné lodi Shenzhou vynese k orbitální laboratoři Tiangong-1 lidskou posádku. Podle aktuálního plánu čínské vesmérné agentury by měla letos proběhnout nepilotovaná mise Shenzhou 9 a až příští rok mise Shenzhou 10, kdy už by se čínští astronatui měli poprvé podívat na Tiangong. Doposud byly obě mise plánované na tento rok a první měla být pilotovaná.

celý článek

Špehuje miniraketoplán X-37b čínský laboratorní modul Tiangong-1? Zřejmě ne, má jiné úkoly

8. 1. 2012

Špehování z vesmíru do vesmíru je novinkou a možná už také realitou, alespoň podle astronomů, kterým se podařilo vypozorovat oběžnou dráhu miniraketoplánu X-37b, který patří americkému letectvu. Zhruba každých 170 orbit se totiž oběžné dráhy obou objektů protínají a na dálku řízený raketoplán s nejasnou misí dostává údajně možnost pozorovat čínskou laboratoř Tiangong-1, která čeká na přílet prvních čínských astronautů v tomto roce. To ale popírá jak americká vláda a armáda, tak i další experti, kteří nepovažují prezentované důkazy za přesvědčující.

celý článek