do not follow here
ExoMars < LIVING fUTURE

ESA sestavila první model roveru ExoMars, bude sloužit k testování designu

Evropská vesmírná agentura sestavila první ze tří modelů roveru ExoMars. Jedná se o tzv. Structural Thermal Model, který bude sloužit k ověření designu. Projde důkladným vibračním i teplotním testováním, aby bylo zajištěno jeho přežití cesty vesmírem i správná funkcionalita na Marsu. ESA kromě toho sestaví ještě další dva rovery, jeden z nich skutečně poletí na Mars a další bude sloužit operátorům na Zemi jako reference, která bude použita při testování nových postupů a aktivit roveru na Marsu.ESA plánuje 8. května setkání svých členských států, při kterém bude poslední možnost na roveru ještě něco změnit, půjde však případně už pouze o drobné změny. O větších změnách už bylo rozhodnuto, například schopnost roveru chodit, tedy zvednout svá kola a položit je na povrch o kus dál. Bude tak zajištěna větší flexibilita a pohyblivost na různém povrchu, například hlubokém písku. 

Další z diskutovaných funkcí roveru je autonomní navigace, která umožní částečně samostatný pohyb sondy po Marsu. O implementaci této funkce zatím ještě nebylo rozhodnuto, jde však spíš o softwarovou záležitost, a tak není nutné rozhodnout takto brzy.

Roskosmos také staví strukturální model svého přistávacího modulu, po testování STM roveru v Toulouse projdou oba modely společnými testy v Moskvě.

Rover ExoMars má podle plánů ESA odletět do vesmíru na raketě Ariane 5 v roce 2020 a na Marsu přistát o tom později. Ve stejném roce plánuje vyslat nový rover k Marsu také NASA.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ExoMars

tag icon
Další články z kategorie
ExoMars
Načítám stránku...
x zrušit