ExoMars < LIVING fUTURE

ESA sestavila první model roveru ExoMars, bude sloužit k testování designu

Evropská vesmírná agentura sestavila první ze tří modelů roveru ExoMars. Jedná se o tzv. Structural Thermal Model, který bude sloužit k ověření designu. Projde důkladným vibračním i teplotním testováním, aby bylo zajištěno jeho přežití cesty vesmírem i správná funkcionalita na Marsu. ESA kromě toho sestaví ještě další dva rovery, jeden z nich skutečně poletí na Mars a další bude sloužit operátorům na Zemi jako reference, která bude použita při testování nových postupů a aktivit roveru na Marsu.

ExoMars Rover

ExoMars Rover robotická sonda ESA, která by měla odletět na Mars v roce 2020. Na vývoji a některých částech se podílí několik evropských zemí a také ruská vesmírná agentura, která vyvíjí mechanismus pro přistání na Marsu.ESA plánuje 8. května setkání svých členských států, při kterém bude poslední možnost na roveru ještě něco změnit, půjde však případně už pouze o drobné změny. O větších změnách už bylo rozhodnuto, například schopnost roveru chodit, tedy zvednout svá kola a položit je na povrch o kus dál. Bude tak zajištěna větší flexibilita a pohyblivost na různém povrchu, například hlubokém písku. 

Další z diskutovaných funkcí roveru je autonomní navigace, která umožní částečně samostatný pohyb sondy po Marsu. O implementaci této funkce zatím ještě nebylo rozhodnuto, jde však spíš o softwarovou záležitost, a tak není nutné rozhodnout takto brzy.

Roskosmos také staví strukturální model svého přistávacího modulu, po testování STM roveru v Toulouse projdou oba modely společnými testy v Moskvě.

Rover ExoMars má podle plánů ESA odletět do vesmíru na raketě Ariane 5 v roce 2020 a na Marsu přistát o tom později. Ve stejném roce plánuje vyslat nový rover k Marsu také NASA.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
ExoMars
tag icon
Další články z kategorie
ExoMars