do not follow here
Trace Gas Orbiter < LIVING fUTURE

Sonda Trace Gas Orbiter poslala první snímky z oběžné dráhy Marsu, zkoumá jeho atmosféru

Evropská vesmírná sonda Trace Gas Orbiter, která je součástí širšího projektu ExoMars s ruskou vesmírnou agenturou, začala nedávno svou vědeckou misi. V únoru orbitální sonda vstoupila na svou finální oběžnou dráhu kolem planety Mars pomocí manévru, který využil tření v horních vrstvách atmosféry (aerobraking). Nyní obíhá planetu na téměř kruhové oběžné dráze jednou za 2 hodiny. 21. dubna začala rutinní vědecká mise, která zkoumá složení atmosféry planety a hledá původ metanu v atmosféře Marsu. 28. dubna poslala sonda první snímek z oběžné dráhy: pás mající na délku 40 kilometrů z Korolevova kráteru na severní polokouli.TGO je doposud nejtěžší orbitální sondou u Marsu, společně s přistávacím modulem Schiaparelli vážila 4 332 kilogramů (druhá nejtěžší sonda je americká MAVEN s 2 454 kilogramy). Jde o první fázi mise ExoMars, která by měla za dva roky vyslat k Marsu robotický rover, který aktuálně vyvíjí ESA. Orbitální sonda TGO bude sloužit pro přenos dat z povrchu rudé planety na Zemi.

Primární mise sondy TGO se zaměřuje, jak už název napovídá, na méně zastoupené plyny v atmosféře Marsu. Ta je tvořena hlavně oxidem uhličitým (96 %), obsahuje ale další plyny jako je argon (2 %), dusík (2 %) a stopová množství kyslíku, vodních par a metanu. Právě metan vědce velmi zajímá, měl by se v atmosféře totiž relativně rychle rozpadnout, jeho přítomnost tedy napovídá, že by mohl být čerstvě doplňován. Znamenalo by to, že Mars na aktivní geologické procesy, které metan vytvářejí, nebo vzniká druhou možností: biologickými organismy. Zjistit původ metanu je jeden z hlavních úkolů sondy TGO.

Atmosféru planety Mars zkoumá od roku 2014 také americká orbitální sonda MAVEN, jejím hlavním úkolem je zjistit, co se stalo s původně hustou atmosférou planety.
Více o misi MAVEN

Vstup TGO na oběžnou dráhu Marsu

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o misi TGO

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Trace Gas Orbiter

Načítám stránku...
x zrušit